Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-12-2021 09:17

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Zygmunt
Nazwisko: Załęski
Miejsce urodzenia: Gnaty-Zarazy, Pow. Pułtusk
Data urodzenia: 13-02-1892
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Brak danych
Dodatkowe informacje:

Pseudonim: Gnatowski, Mazur.  Majster takcki, rolnik. W ZSL od 10.1956 r.

W PSL w l. 1945-11.1949. Od 1945 r. kierownik Wydziału Rolnego NKW PSL . Od 21.01.1946-05.1949 członek Rady Naczelnej PSL. W 05.1949 r. wykluczony z PSL. Członek komisji programowej i rolnej, później gospodarczo-rolnej Centralnego Kierownictwa Ruchu Ludowego. Od 01.1942-1944 dyrektor Departamentu Rolnictwa Delegatury Rządu na Kraj. Od 12.1945-04.08.1952 oraz 20.01.1957-16.04.1965 poseł do KRN i na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL II i III kadencji. Od 03.1957-02.1961 przewodniczący Komisji Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Sejmie II kadencji. Od 02.1946-01.1947 przewodniczący Klubu Poselskiego PSL w KRN. W okresie 03.1957-02.1961 przewodniczący Komisji Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Sejmie II kadencji. 21.07.1950 bezpodstawnie aresztowany, a 23.03.1951 r. pozbawiony immunitetu poselskiego na wniosek prokuratora wojskowego.  02.03.1953 r. skazany na 12 lat więzienia.  Ze względu na stan zdrowia w 09.1953 r. warunkowo zwolniony na okres leczenia.  10.1956 r. zrehabilitowany. 17.12.1956 r. wybrany na członka Prezydium NK ZSL. Wyboru dokonano podczas jego nieobecności. Z. Załęski nie przyjął funkcji. Od 1955 r. pracownik Biura Projektów Zagospodarowania Przestrzennego Wsi we Wrocławiu. Zmarł 12.01.1966 r. w Warszawie.

Źródła:  Archiwum Zakładu Historii Ruchu Ludowego, Życiorysy, sygn. Ż-61, T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Wyd. PWN, Warszawa 1991, Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta, Wyd. LSW, Warszawa 1989, s. 451-452, 4. S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Wyd. LSW, Warszawa 1965, s. 387-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 17-12-1956 30-11-1959 S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Wyd. LSW, Warszawa 1965, s. 422-423.
.