Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-09-2021 09:26

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Bolesław
Nazwisko: Strużek
Miejsce urodzenia: Sobolew, Pow. Lubartów
Data urodzenia: 26-08-1920
Imię ojca: Jan
Imię matki: Rozalia
Dodatkowe informacje:

W ZSL od 1956 r. W SL od 1948 r. W l. 1940-1942 członek Zarządu Spółdzielni Spożywców w Sobolewie. W l. 1944-1945 kontroler w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” w Lublinie. W l. 1947-1948 nauczyciel w Liceum Spółdzielczym dla Dorosłych w Łodzi. Od 1944 r. członek ZMW RP „Wici”. W l. 1944-1948 członek Zarządu koła akademickiego ZMW „Wici” w Lublinie. W l. 1946-1948 członek Prezydium Ogólnopolskiego Komitetu Studiującej Młodzieży Wiejskiej „Wici”. W l. 1948-1949 kierownik Wydziału Pracy Społecznej Zarządu Głównego Związku Akademickiego Młodzieży Polskiej. W l. 1951-1957 i od 1961 r. pracownik naukowo-dydaktyczny SGGW. W l. 1976-1981 oraz 1983-09.1984 dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Polityki Agrarnej SGGW-AR. Od 20.11.1952-20.11.1956 oraz 19.03.1972-03.06.1989 poseł na Sejm PRL I, VI-IX kadencji Od 03.1976-04.1984 przewodniczący Komisji Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Sejmie VII i VIII kadencji. Od 26.04-09.1984 r. przewodniczący Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Leśnictwa w Sejmie PRL VIII kadencji. Od 01.1957-06.1961 zastępca przewodniczącego Komisji Planowania przy RM. Od 20.09.1984-06.11.1985 zastępca przewodniczącego Rady Państwa. 

Źródła: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 23; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991,  Warszawa 1991;  Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta,  Warszawa 1989, s. 378;  S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7,  Warszawa 1965, s. 387-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Zastępca Kierownika Wydział Ekonomiczno-Rolny Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 1949 1952 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (CKDRL), 23
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 12-03-1956 26-11-1989 CKDRL, 23
Sekretarz Naczelny Komitet Warszawa ZSL 23-11-1971 10-09-1976 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 283
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 27-06-1972 11-09-1989 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 284
Przewodniczący Klub Poselski Sejm Warszawa ZSL 18-12-1980 31-08-1985 CKDRL, 23
.