Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Franciszek
Nazwisko: Grochalski
Miejsce urodzenia: Wołczków, Pow. Stanisławów
Data urodzenia: 02-12-1912
Imię ojca: Michał
Imię matki: Katarzyna
Dodatkowe informacje:

W ZSL od 11.1949r. W SL od 03.1946. Od 09.1939 do 12.1945 przebywał w obozie jenieckim i przesiedleńczy w Niemczech. Od 02-08.1946 referent w Starostwie Powiatowym w Brzegu. Od 05.1946-27.06.1948 członek, a następnie prezes Zarządu Powiatowego SL w Brzegu. Od 01.08.1946-30.09.1947 przewodniczący PPRN i PZ ZSCh w Brzegu. Od 27.06.1948-05.1949 prezes ZW SL we Wrocławiu. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZW SL we Wrocławiu. Od 30.09.1948-1949 członek RN SL. Od 01.10-28.10.1947 inspektor, a potem 10.1947-04.1949 przewodniczący WRN we Wrocławiu. Prezes ZW ChTPD we Wrocławiu. Od 05-11.1949 prezes ZW SL w Krakowie. Od 05.1949-05.1950 przewodniczący WRN w Krakowie. Od 25.05.1950-04.1952 przewodniczący PWRN w Łodzi. Od 05.1952-12.1954 przewodniczący PWRN w Zielonej Górze. W okresie 12.1954-07.1955 r. przewodniczący PWRN w Koszalinie. Od 08.1955-03.1958 dyrektor departamentu w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej. Od 29.10.1959-01.11.1967 i od 11.11.1958-01.11.1967 przewodniczący PWRN w Łodzi. Od 16.04.1961-01.11.1967 poseł na Sejm PRL III i IV kadencji. Źródła: NKW PSL. Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 584; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta, Wyd. LSW, Warszawa 1989, s. 131, 4. S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (11861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Wyd. LSW, Warszawa 1965, s. 386-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Sekretarz Rada Naczelna Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 29-11-1949 12-03-1956 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (CKDRL), sygn. 584.
Zastępca Członka Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 29-11-1949 12-03-1956 CKDRL, 584
Wiceprzewodniczący Wojewódzki Komitet Wykonawczy Kraków ZSL 04-12-1949 1950 CKDRL, 584
Wiceprezes Wojewódzki Komitet Wykonawczy Łódź ZSL 1950 1952 CKDRL, 584
Członek PREZYDIUM Wojewódzki Komitet Wykonawczy Łódź ZSL 1951 1952 CKDRL, 584
Przewodniczacy Wojewódzka Komisja Kontroli Stronnictwa Wojewódzki Komitet Wykonawczy Łódź ZSL 01-02-1951 1952 CKDRL, 584
Prezes Wojewódzki Komietet Wykonawczy Zielona Góra ZSL 1952 1954 CKDRL, 584
Prezes Wojewódzki Komitet Wykonawczy Koszalin ZSL 1954 1956 CKDRL, 584
Członek Główna Komisja Rewizyjna Naczelny Komitet Warszawa ZSL 12-03-1956 29-11-1964 CKDRL, 584
Członek PREZYDIUM Główna Komisja Rewizyjna Warszawa ZSL 12-03-1956 29-11-1964 CKDRL, 584.
Kierownik Zespół Rad Narodowych Naczelny Komitet Warszawa ZSL 15-03-1958 10-1959 CKDRL, 584
Wiceprezes WOJEWÓDZKI KOMITET Łódź ZSL 1959 1967 CKDRL, 584
Wiceprzewodniczący Główna Komisja Rewizyjna Warszawa ZSL 30-11-1959 29-11-1964 CKDRL, 584.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 29-12-1964 31-03-1969 CKDRL, 584