Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Zimny
Miejsce urodzenia: Szulce, Pow. kalisz
Data urodzenia: 08-12-1912
Imię ojca: Michał
Imię matki: Stanisława
Dodatkowe informacje:

Pseudonim: „Gorący”. W ZSL od 11.1949. W SL od 1944 r. Członek ZP SL w Kaliszu. Od 1945 w PSL. Od 1946 w PSL „Nowe Wyzwolenie”. Od 1947 w SL. Wiceprezes ZP SL w Kaliszu. Od 05.1948-01.1949 wiceprezes ZW SL i od 12.10.1948-11.02.1949 członek Wojewódzkiej Komisji Kontroli Partyjnej SL w Białymstoku. Od 07.02-28.03.1949 wiceprezes WZ SL w Łodzi. Współorganizator SL „Roch” i BCh w pow. kaliskim. Od 12.1940-1943 członek kierownictwa powiatowego BCh w Kaliszu. Od 10.1943-06.1944 na przymusowych robotach w III Rzeszy. W 1945 r. prezes Zarządu Powiatowego ZSCh w Kaliszu. W l. 1945--1948 członek PRN w Kaliszu. Od 01.1948 r. wiceprzewodniczący PRN i członek WRN w Poznaniu. W 11.1951-05.1955 zawieszony w prawach członka ZSL. W l. 1951-1952 prezes GS „SCh” w Kamieńcu. Od 20.02.1957-20.02.1961 poseł na Sejm PRL II kadencji. 

Źródła: NKW PSL. Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 7177; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991;  Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta,  Warszawa 1989, s. 456-457;  S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7,  Warszawa 1965, s. 386-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Kierownik Referat Planowania Naczelny Komitet Warszawa ZSL 15-02-1950 31-08-1951 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (CKDRL), sygn. 7177.
Prezes POWIATOWY KOMITET WYKONAWCZY Kalisz ZSL 01-05-1955 12-03-1956 CKDRL, 7177
Prezes POWIATOWY KOMITET Kalisz ZSL 12-03-1956 11-1956 CKDRL, 7177
Wiceprezes WOJEWÓDZKI KOMITET Poznań ZSL 04-11-1956 04-1959 CKDRL, 7177
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Warszawa ZSL 17-12-1956 29-11-1959 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 284.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 25-09-1957 29-11-1964 CKDRL, 7177
Prezes WOJEWÓDZKI KOMITET Poznań ZSL 04-1959 31-07-1961 CKDRL, 7177
Członek Główna Komisja Rewizyjna Naczelny Komitet Warszawa ZSL 20-01-1976 15-12-1980 CKDRL, 7177