Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-12-2018 13:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Jan
Nazwisko: Domański
Miejsce urodzenia: Franciszków, Pow. Krasnystaw
Data urodzenia: 23-10-1898
Imię ojca: Wawrzyniec
Imię matki: Brak Danych
Dodatkowe informacje:

W ZSL od 11.1949 r. Od 18.04-01.06.1947 członek Komitetu Organizacyjnego Lewicy PSL. Od 01.06-10.1947 r. skarbnik Centralnego Komitetu Lewicy PSL. Od 11.1947 członek Głównej Komisji Rewizyjnej Odrodzonego PSL. Od 14.10.1948-11.1949 wiceprezes, członek RN i NKW PSL. Członek SL „Roch” i BCh. Zastępca członka Centralnego Kierownictwa „Roch”. Kierownik Wydziału Koordynacyjnego i członek Komisji Programowej Centralnego Kierownictwa Ruchu Ludowego. Z ramienia Roch w Delegaturze Krajowej Rządu RP na Uchodźstwie. Od 01.01.1940-01.03.1941 inspektor okręgowy w Związku Spółdzielni Spożywców „Społem” w Lublinie. Od 01.03.1941-10.1945 zastępca sekretarza Wydziału Lustracyjnego, a od 10.10.1945-27.04.1948 członek Zarządu ZSS „Społem” w Warszawie. Od 17.01.1946-17.04.1948 wiceprezes Zarządu Związku Gospodarczego Spółdzielni RP „Społem”. Od 17.04.1948-20.06.1949 wiceprezes Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczego. Od 02.08-16.12.1945 prezes, a od 17.12.1945-07.1948 przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZG ZMW RP „Wici”. Od 01.04.1958-1962 zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Spółdzielczości Produkcyjnej. Od 1962-1966 sekretarz Zarządu Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych. Prezes, a następnie wieloletni członek Rady LSW. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. Od 04.02.1947-20.11.1956 poseł na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji. Zmarł 09.03.1978 r. w Warszawie. Źródła: 1. NKW PSL. Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 717, 2. T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Wyd. PWN, Warszawa 1991, 3. Słowni biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta, Wyd. LSW, Warszawa 1989, s. 93-94, 4. S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Wyd. LSW, Warszawa 1965, s. 386-448.
nek RN



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Przemysłu Rolnego i Spożywczego Warszawa 20-06-1949 08-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 346.
Członek Rada Naczelna Warszawa ZSL 29-11-1949 12-03-1956 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (CKDRL), 717
Członek sekretariat Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 30-11-1949 4-12-1950 CKDRL, 717
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 04-12-1950 17-12-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991.Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 284
Sekretarz Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 28-11-1955 17-12-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 283.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 30-11-1959 29-11-1964 CKDRL, 717
Członek PREZYDIUM Główna Komisja Rewizyjna Warszawa ZSL 29-12-1964 4-04-1973 CKDRL, 717
Członek Główny Sąd Partyjny Warszawa ZSL 21-01-1976 9-03-1978 CKDRL, 717.