Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-06-2022 09:40

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Franciszek
Nazwisko: Murawski
Miejsce urodzenia: Gosztyn, pow. Tczew
Data urodzenia: 19-10-1905
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

W ZSL od 11.1949 r. W SL od 1946 r. W l. 1946-1949 prezes koła SL w gromadzie Kulice. W l. 1949-1950 prezes ZP SL w Tczewie Uczestnik wojny obronnej 1939 r. W l. 1946-1949 prezes koła ZSCh w Kulicach. W 1949 r. współzałożyciel i przewodniczący Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Kulicach. W l. 1948-1952 członek PRN w Tczewie. W l. 1949-1951 członek WRN w Gdańsku. W l. 1949-1952 prezes Zarządu Gminnego Związku Samopomocy Chłopskiej w Pelplinie. l. 1949-1959 przewodniczący Spółdzielni Produkcyjnej „Przyszłość” w Kulicach. Przewodniczący Rady Wojewódzkiej Związku Spółdzielni Rolniczych „SCh” i Produkcyjnych w Gdańsku. Od 20.11.1952-20.11.1956 i 16.04.1962-15.02.1972 poseł na Sejm PRL I i III-V kadencji.
Źródła: NKW PSL. Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 7679; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta, Wyd. LSW, Warszawa 1989, s. 279, 4. S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Wyd. LSW, Warszawa 1965, s. 386-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek PREZYDIUM Wojewódzki Komitet Wykonawczy Gdańsk ZSL 1949 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (CKDRL), sygn. 7679
Prezes kolo Tczew ZSL 1950 CKDRL, 7679.
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 04-12-1950 26-06-1954 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 284.
Członek Rada Naczelna Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 06-12-1950 12-03-1956 CKDRL, 7679
Członek Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa 26-06-1954 12-03-1956 CKDRL, 7679
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 12-03-1956 31-03-1969 CKDRL, 7679
Czlonek Główna Komisja Rewizyjna Naczelny Komitet Warszawa ZSL 31-03-1969 4-04-1973 CKDRL, 7679
.