Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-09-2021 09:26

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Michał
Nazwisko: Burzyński
Miejsce urodzenia: ZAWIERCIE
Data urodzenia: 02-07-1909
Imię ojca: Jan
Imię matki: Eleonora
Dodatkowe informacje:

Pierwsze stanowisko przyjęto na podstawie zapisu w Księdze ewidencyjnej MO powiatu zawierciańskiego z 1945 (IPN Ka 63/23, b. p.).
M. Burzyński w kartach statystycznych funkcjonariusza MO/SB z 25.06.1948, 12.08.1949, 15.02.1951, niedatowanej ankiecie absolwentów VIII Kursu KPKJ MO oraz życiorysie z 08.01.1949 (IPN Ka 0151/208, b. p.) podał, że bezpośrednio po przyjęciu do MO pełnił funkcję dowódcy Plutonu Operacyjnego KP MO Zawiercie, następnie został przydzielony do Komisariatu MO w Zawierciu, gdzie był dzielnicowym, a później instruktorem służby zewnętrznej.
W charakterystyce wystawionej przez komendanta powiatowego MO w Zawierciu pomiędzy 30.11.1946 a lipcem 1947 (IPN Ka 0151/208, b. p.) podano, że od momentu przyjęcia do służby był dzielnicowym w Komisariacie MO w Zawierciu. Ta informacja występuje także w charakterystyce z 01.12.1948 (IPN Ka 0151/208, b. p.) wystawionej przez komendanta wojewódzkiego MO w Katowicach. Według ankiety dla wstępujących w szeregi MO z 03.10.1945 i ankiety weryfikacyjno-personalnej z 19.11.1945 (IPN Ka 63/24, b. p.) w okresie 15.02.1945 do co najmniej 19.11.1946 był dzielnicowym. W przebiegu służby przyjęto październik 1945 jako moment objęcia stanowiska dzielnicowego. Formalnie, zgodnie z zapisami w Księdze ewidencyjnej MO powiatu zawierciańskiego z 1946 (IPN Ka 63/24, b. p.) w 1946 roku był dyżurnym Komisariatu MO w Zawierciu, a stanowiska dzielnicowych były obsadzone przez 2 innych funkcjonariuszy.
W momencie zakończenia służby był w stopniu starszego sierżanta podchorążego.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KP MO ZAWIERCIE I KOMISARIAT W ZAWIERCIU MILICJANT - 15-02-1945
IPN Ka 0151/208 3712/VI akta osobowe i karta
KP MO ZAWIERCIE KOMISARIAT W ZAWIERCIU DZIELNICOWY - 10-1945
KP MO ZAWIERCIE KOMISARIAT W ZAWIERCIU, KIEROWNICTWO INSTRUKTOR SŁUŻBY ZEWNĘTRZNEJ - 04-07-1946
SO KPKJMO ŁÓDŹ VIII KURS, SEKCJA SŁUŻBY ZEWNĘTRZNEJ PODCHORĄŻY - 15-11-1947
KP MO ZAWIERCIE KOMISARIAT W ZAWIERCIU, KIEROWNICTWO INSTRUKTOR SŁUŻBY ZEWNĘTRZNEJ - 01-07-1948
KP MO ZAWIERCIE KOMISARIAT W ZAWIERCIU REFERENT SŁUŻBY ZEWNĘTRZNEJ st. sierż. 01-07-1950 30-09-1951
.