Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Edward
Nazwisko: Łukosz
Miejsce urodzenia: Czechowice-Dziedzice
Data urodzenia: 22-11-1929
Imię ojca: Andrzej
Imię matki: Waleria
Dodatkowe informacje:

W PZPR od 1954 roku. Ukończył Uralski Instytut Politechniczny jako magister inżynier mechanik (dyplom w 1956 r.).
W latach 1956-1960 pracował w Fabryce Urządzeń Mechanicznych "Poręba", między innymi, jako szef produkcji. Następnie jako główny inżynier pracował w Andrychowskiej Fabryce Maszyn od 1961 do 1963 roku. W latach 1963-64 był dyrektorem Biura Projektów KOPROTECH (Warszawa). Dyrektorem technicznym i naczelnym był w okresie od 1964 do 1973 roku w Zjednoczeniu Przemysłu Obrabiarek i Narzędzi w Warszawie. Potem od 1973 do 1982 roku dyrektor Zespołu Przemysłu Maszynowego w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
"W latach 1972-1980 pełnił społecznie funkcję stałego przewodniczącego międzynarodowej organizacji ekonomicznej krajów Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) ds. systemów obrabiarkowych sterowanych numerycznie."
Od 15.11.1986 r. skierowany do Moskwy na stanowisko Radcy Ministra Pełnomocnego Ambasady PRL.
Źródło: Archiwum Rady Ministrów Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 3137/398, s. 3, 6, 13, 19, 26, 55, 57, 61 dalej: ARM 3137/398, s...,; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 390.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Minister Ministerstwo Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego Warszawa 09-10-1982 30-05-1984 ARM 3137/398, s. 1-2.
Zastępca Przewodniczącego Komisja Planowania przy Radzie Ministrów Warszawa 01-06-1984 22-11-1986 ARM 3137/398; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 177.
Zastępca Przewodniczącego Komitet do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów Warszawa 01-1985 11-1986 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 215.