Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Sylwester
Nazwisko: Zawadzki
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 21-10-1921
Imię ojca: Jan
Imię matki: Janina
Dodatkowe informacje:

W PZPR od 1948 roku, wcześniej od 1946 w PPS, gdzie był zastępcą członka Centralnej Komisji Rewizyjnej (17.12.1947 - 12.1948). Przewodniczący Rady Naczelnej Zrzeszenia Studentów Polskich (18.04.1950 - 22.04.1951 r.) Prawnik, profesor nauk prawnych od 1963 roku.
W latach 1941-44 pracował jako robotnik w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym w Warszawie. Sekretarzem Zarządu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej był od 1946 do 1948 roku. Następnie po ukończeniu studiów (1950 r.), pracował w Instytucie Nauk Społecznych przy KC PZPR, gdzie, m.in., kierował katedrą. W okresie od 10.1957 do 09.1967 roku pracował w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR. Zastępca Sekretarza Naukowego Wydziału I Polskiej Akademii Nauk (PAN) był od 10.1963 do 09.1968. Na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego pracował w latach 1967 - 1980. Członek zespołu doradców I sekretarza KC PZPR od 1977 do 1980 roku. Radny Stołecznej Rady Narodowej w latach 1961 - 1969. Poseł na Sejm PRL VI-VIII kadencji.
Archiwum Rady Ministrów Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 3113/202, s. 38, 40, dalej ARM 3113/202, s...,.; PPR-PPS zjazdy i kongresy, plenarne posiedzenia KC PPR i CKW PPS, władze naczelne I sekretarze KW PPR, I sekretarze WK i przewodniczący WK PPS 1944-1948, Warszawa 1985, oprac. J. Jakubowski, J. Szczeblewski, s. 120; Mołdawa T., Ludzie władzy 1944 - 1991, s. 316, 446.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Prezes Naczelny Sąd Administracyjny Warszawa Brak 09-1980 19-06-1981 ARM 3113/202, s. 20, 40;
Minister Ministerstwo Sprawiedliwości Warszawa Brak 12-06-1981 22-11-1983 ARM 3113/202, s. 2, 17.
Członek Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Warszawa Brak 06-11-1985 19-07-1989 Mołdawa T., Ludzie władzy 1944-1991, s. 88.