Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Violetta
Nazwisko: Guner
Nazwisko rodowe: Iwińska
Miejsce urodzenia: Poznań
Data urodzenia: 02-04-1965
Imię ojca: Andrzej
Imię matki: Kazimiera


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Violetta Guner (Iwińska) była figurantem sprawy (rejestrowana 02.05.1983), dot. „kolportażu ulotek antypaństwowych nawołujących do bojkotu oficjalnych uroczystości 1-majowych”. IPN Po 08/1371 (11177/II)
Akta kontrolne śledztwa Violetta Guner (Iwińska) została aresztowana 29.04.1983 za „kolportaż ulotek o treści antypaństwowej”, w których nawoływano do bojkotu uroczystości 1-majowych oraz żądano wolności dla więźniów politycznych. Sprawę zakończono w związku z ustawą o amnestii. IPN Po 04/3502 (15013/III)
Akta tymczasowo aresztowanego Violetta Guner (Iwińska) została tymczasowo aresztowana w związku z tym, że „zachodzi obawa, że podejrzana będzie utrudniać postępowanie, a w szczególności nakłaniać świadków do składania fałszywych zeznań oraz z uwagi na to, że stopień społecznego niebezpieczeństwa zarzucanych jej czynów jest znaczny z uwagi na sposób i okoliczności działania, a zwłaszcza treść rozpowszechnianych ulotek”. Areszt uchylono 08.07.1983. IPN Po 89/55
Akta sądowe Violetta Guner (Iwińska) była oskarżona o to, że „działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami kolportowała wykonane przy pomocy druku ulotki zawierające w swej treści fałszywe wiadomości mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy, a przez to wyrządzić poważną szkodę interesom PRL, a nadto nawołujące do bojkotu i zakłócenia uroczystości 1-majowych w Poznaniu”. Sąd Rejonowy w Poznaniu umorzył postępowanie 22.09.1983. IPN Po 6/15 (V. Ko. 233/83)
Kwestionariusz Ewidencyjny [KE] Violetta Guner (Iwińska) była rozpracowywana w ramach KE, jako powód podano, że „w sprzyjających okolicznościach może podjąć działalność niezgodną z prawem”. Podejrzewano, że przed aresztowaniem miała również działać w Szkolnym Kole Oporu Społecznego. Zakończono prowadzenie KE „z powodu zaniechania wrogiej działalności”. IPN Po 08/1525 (11480/II)
.