Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-01-2023 08:44

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Urban
Nazwisko: Baszyński
Miejsce urodzenia: CHOTEŃ (ZSRS)
Data urodzenia: 05-11-1922
Imię ojca: Michał
Imię matki: Genowefa
Dodatkowe informacje:

W latach 1941-1943 służba w Armii Czerwonej, 1943-1945 służba w WP. Według karty przebiegu służby z dniem 1.11.1944 przekazany do dyspozycji Sekcji IV RBP (brak bliższych danych). Według dokumentów przed objęciem stanowiska p.o. kierownika Sekcji IV Samodzielnego Wydziału Obserwacji Zewnętrznej MBP zajmował stanowisko wywiadowcy Sekcji IV (IPN BU 0194/3386, k. 108, 120). W okresie od 28.11.1956-15.12.1971 służba w Biurze Ochrony Rządu MSW. Od 4.09.1961 do 30.12.1961 kurs doskonalenia oficerów ochrony w CW MSW w Legionowie.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
NKWD KUJBYSZEW SZKOŁA OFICERSKA SŁUCHACZ - 13-04-1944
IPN BU 0194/3386 13477/V akta osobowe
RBP LUBLIN BRAK DANYCH KIEROWNIK STOŁÓWKI - 01-09-1944
MBP WARSZAWA SAMODZIELNY WYDZIAŁ OBSERWACJI ZEWNĘTRZNEJ, SEKCJA IV P.O. KIEROWNIKA - 01-10-1945
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ "A", SEKCJA III P.O. KIEROWNIKA - 01-04-1946
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ "A", SEKCJA I WYWIADOWCA - 01-07-1947
MBP WARSZAWA SZEFOSTWO SŁUŻBY ZDROWIA, WYDZIAŁ WCZASÓW REFERENT - 01-10-1947
DW MBP SZKLARSKA PORĘBA KIEROWNIK - 01-12-1947
S MBP KUDOWA ODDZIAŁ DLA OZDROWIEŃCÓW ZASTĘPCA KIEROWNIKA DS. ADMINISTRACYJNYCH - 01-03-1948
MBP WARSZAWA DO DYSPOZYCJI SZEFOSTWA SŁUŻBY ZDROWIA - 01-01-1950
DW MBP ZATRZEBIE KIEROWNIK - 01-02-1950
DW MBP KARPACZ KIEROWNIK - 01-03-1951
MBP WARSZAWA DO DYSPOZYCJI DEPARTAMENTU OCHRONY RZĄDU - 01-06-1952
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT OCHRONY RZĄDU, WYDZIAŁ V, SEKCJA III STARSZY REFERENT - 01-06-1952
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT OCHRONY RZĄDU, WYDZIAŁ II OFICER OCHRONY OSOBISTEJ - 15-04-1953
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT VIII, WYDZIAŁ II OFICER OCHRONY por. 01-04-1955 28-11-1956
.