Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Gromosław Józef
Nazwisko: Czempiński
Miejsce urodzenia: OBORNIKI WIELKOPOLSKIE
Data urodzenia: 12-10-1945
Imię ojca: Mieczysław
Imię matki: Stefania
Dodatkowe informacje:

W 1972 kurs dla nowo przyjętych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Od 20.11.1972 do 15.07.1973 Studium Podyplomowe w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Starych Kiejkutach. W latach 1974-1975 kurs dywersyjny. W Departamencie II MSW zdobył specjalizację w zakresie pracy przeciwko amerykańskim służbom specjalnym. Od 13.11.1975 do 26.12.1976 oficer operacyjny rezydentury w Chicago, oficjalnie zatrudniony na stanowisku wicekonsula Konsulatu Generalnego PRL w Chicago. Z rezydentury odwołany z powodu dezercji i zdrady Andrzeja Kopczyńskiego słuchacza Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadowczych, któremu był znany. Od 1.12.1980 kierował najważniejszym zespołem Wydziału X Departamentu I MSW, pracującym na kierunku USA. Od grudnia 1982 do lipca 1987 rezydent rezydentury genewskiej oficjalnie mianowany na stanowisko I sekretarza Stałego Przedstawicielstwa PRL przy Biurze ONZ w Genewie. Z notatki służbowej z 27.02.1989 wynika, że: „W wyniku dezercji i zdrady Jerzego Korycińskiego został zdekonspirowany: Gromosław Czempiński – ze wspólnej pracy w rezydenturze w Chicago” (IPN BU 003175/875, t. 1, k. 236). Z notatki służbowej z 15.03.1989 wynika, że: „W wyniku dezercji i zdrady Jerzego Sarosieka został zdekonspirowany: ppłk Gromosław Czempiński – osobiście nie znali się. Zajmował natomiast podczas pracy w rezydenturze stanowisko przykrycia znane zdrajcy” (IPN BU 003175/875, t. 1, k. 235). Od 7.06.1989 do 9.06.1989 delegowany do NRD na zaproszenie Wydziału Kontrwywiadu Zagranicznego Służby Wywiadu MBP NRD. Od 9.10.1989 do 13.10.1989 delegowany na naradę szefów kontrwywiadów zagranicznych państw socjalistycznych w Budapeszcie organizowaną przez kierownictwo wywiadu MSW Węgier. Od 12.11.1989 do 14.11.1989 delegowany do Wiednia i Budapesztu w celu realizacji zadań operacyjnych. Od 23.01.1990 do 25.01.1990, od 4.03.1990 do 6.03.1990 oraz od 5.04.1990 do 8.04.1990 delegowany do Wiednia w celu realizacji zadań operacyjnych.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KW MO POZNAŃ WYDZIAŁ ŚLEDCZY INSPEKTOR - 01-10-1970
IPN BU 003175/875 t. 1-2 642/15 akta osobowe
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I STARSZY OFICER (ETAT NIEJAWNY) - 15-11-1972
MSW WARSZAWA DO DYSPOZYCJI DEPARTAMENTU KADR - 15-11-1972
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ IV STARSZY OFICER - 01-08-1973
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ IV MŁODSZY INSPEKTOR - 01-01-1975
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I MŁODSZY INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) - 01-07-1975
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ I INSPEKTOR - 01-03-1977
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ X INSPEKTOR - 01-03-1980
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ X STARSZY INSPEKTOR - 01-03-1981
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I STARSZY INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) - 01-12-1982
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ X ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-10-1987
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ X NACZELNIK ppłk 01-03-1988 31-07-1990