Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-07-2021 08:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Paweł
Nazwisko: Dąbek
Miejsce urodzenia: Piotrków
Data urodzenia: 24-09-1908
Imię ojca: Piotr
Imię matki: Franciszka
Znany/a też jako:
Paweł Makowski

Paweł Siatkowski

Dodatkowe informacje:

Członek PPR od 1942 r.; PZPR od 12.1948 r. Przed wojną działał m.in. w Związku Młodzieży Demokratycznej oraz współpracował z KPP. W czasie okupacji był dowódcą Okręgu Lubelskiego Gwardii Ludowej. W 1943 r. aresztowany, następnie więziony w obozie na Majdanku, skąd uciekł w 03.1944 r. Był wieloletnim (1948-1952 oraz od 1956 r.) prezesem Zarządu Wojewódzkiego ZBoWiD (także członek Zarządu Głównego). W 1980 r. otrzymał stopień wojskowy generała brygady. Pełnił także funkcję prezesa Okręgu Lubelskiego TPPR.
W 1935 r. ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski: mgr prawa.
W okresie 1944-1946, 25.05.1950-17.01.1952 oraz 19.10.1956-14.06.1969 pełnił funkcję przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie. Od 02.1949 do 05.1950 był wojewodą lubelskim.
W latach 1952-1955 był prezesem Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni ,,Samopomoc Chłopska" w Krakowie oraz w Kielcach (Radomiu). W latach 1969-1976 był dyrektorem Wydawnictwa Lubelskiego.
Od 1971 r. był przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu w Lublinie.
W latach 1944-1947 był posłem do Krajowej Rady Narodowej, a następnie do Sejmu Ustawodawczego (1947-1952) oraz Sejmu PRL kilku kadencji (1957-1985).
Pełnił funkcję (1946-1977) prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Majdankiem.
Zmarł w dniu 26.09.1987 r.
Był także kierownikiem Wydziału Przemysłu KW PPR w Lublinie. Rozbieżności w aktach: 1) członek Egzekutywy KW PPR w Lublinie - od 1944 r.; 2) III sekretarz KW PPR w Lublinie - od 1946 r.
Źródła: AP Lublin, KW PZPR Lublin - 1266/27, 1266/3422, 1267/1, 1267/3, 1267/7, 1267/10, 1267/23-25, 1267/3078, 1267/3108; Słownik biograficzny miasta Lublina, t. 3, red. T. Radzik, A. Witusik, J. Ziółek, Lublin 2009, s. 70-73.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Instruktor Wydział Przemysłowy Komitet Centralny Warszawa PPR 04-1945 04-1946 AP Lublin, KW PZPR Lublin 1266/3422
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Lublin PPR 1946 1948 AP Lublin, KW PZPR Lublin 1267/3108; Słownik biograficzny miasta Lublina, t. 3, red. T. Radzik, A. Witusik, J. Ziółek, Lublin 2009, s. 70-73
Iii Sekretarz Komitet Wojewódzki Lublin PPR 1947 1948 Słownik biograficzny miasta Lublina, t. 3, red. T. Radzik, A. Witusik, J. Ziółek, Lublin 2009, s. 70-73.
Sekretarz Organizacyjny Komitet Wojewódzki Lublin PPR 1948 1948 AP Lublin, KW PZPR Lublin 1266/3422; Słownik biograficzny miasta Lublina, t. 3, red. T. Radzik, A. Witusik, J. Ziółek, Lublin 2009, s. 70-73
Członek Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 12-1948 29-02-1952 AP Lublin, KW PZPR Lublin 1267/3078
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 12-1948 29-02-1952 AP Lublin, KW PZPR Lublin 1267/3078
Sekretarz Organizacyjny Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 12-1948 1949 AP Lublin, KW PZPR Lublin: 1266/3422, 1267/3078
Członek Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 17-11-1956 26-06-1981 AP Lublin, KW PZPR Lublin: 1266/27, 1267/1, 1267/3, 1267/7, 1267/10, 1267/3078
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 17-11-1956 26-06-1981 AP Lublin, KW PZPR Lublin: 1266/27, 1267/1, 1267/3, 1267/7, 1267/10, 1267/3078
Zastępca Członka Komitet Centralny Warszawa PZPR 1959 1968 AP Lublin, KW PZPR Lublin - 1266/3422, 1267/3108; Słownik biograficzny miasta Lublina, t. 3, red. T. Radzik, A. Witusik, J. Ziółek, Lublin 2009, s. 70-73
Członek Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 17-01-1984 1987 AP Lublin, KW PZPR Lublin 1267/23-25
.