Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Władysław Ignacy
Nazwisko: Witkowski
Miejsce urodzenia: Paluzy
Data urodzenia: 01-02-1953
Imię ojca: Marian
Imię matki: Helena


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Obiektowa [SO] Sprawę założono na Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność" Regionu Białystok. Władysław Ignacy Witkowski rozpracowywany w sprawie jako delegat na Walny Zjazd NSZZ "Solidarność" Regionu Białystok w czerwcu 1981. Inwigilowany w ramach ogólnopolskiej operacji "Lato-80". Prowadzenie sprawy zostało zakończone z powodu zdelegalizowania „Solidarności”. Akta sprawy zawierały 22 tomy i zostały zniszczone 28.11.1989. Pod sygnaturą IPN Bi 011/66 zachowały się dwa meldunki operacyjne (meldunek z 12.11.1980 o wszczęciu i meldunek z 17.11.1983 zakończeniu SO), w których brak nazwisk rozpracowywanych. Wpis sporządzono na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych. IPN Bi 011/66 (351/IV) oraz zapisy kartoteczno-ewidencyjne.
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Sprawę założono w związku z prowadzeniem nielegalnej działalności „Solidarności” w Hajnowskim Przedsiębiorstwie Przemysłu Drzewnego w Hajnówce (HPD). Władysław Ignacy Witkowski był jednym z głównych założycieli „Solidarności” w HPD w Hajnówce, kierownikiem terenowej Komisji Koordynacyjnej i etatowym pracownikiem Zarządu Regionu „Solidarność” Białystok, inicjatorem przerw w pracy i strajków, prowadził kolportaż ulotek na terenie przedsiębiorstwa, miasta i rejonu Hajnówka. Zarejestrowany do SOS „Kadra” jako podejrzany o kontynuowanie działalności związkowej: po zdelegalizowaniu „Solidarności” czołowi działacze z HPD w Hajnówce organizowali spotkania z sympatykami „Solidarności” z innych zakładów oraz prowadzili rozmowy godzące w ustrój PRL. Prowadzenie sprawy zakończono z powodu nie stwierdzenia "wrogiej" działalności. Dalsza kontrola operacyjna wyżej wymienionego miała być prowadzona w ramach SO "Sosna". IPN Bi 012/535 (2954/II).
Sprawa Obiektowa [SO] Materiały zostały zniszczone dn. 30.01.1990 w jednostce operacyjnej. Brak bliższych informacji dotyczących SO krypt. "Sosna". Materiały zniszczono w jednostce operacyjnej. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Władysław Witkowski w dn. 08.09.1986 został zarejestrowany pod nr 38032 do SOS krypt. "Działacze" (nr rej. 36526) dot. podejrzenia o nielegalną działalność antypaństwową przez działaczy "Solidarności" w Hajnowskim Przedsiębiorstwie Przemysłu Drzewnego. Materiały o sygn. 3766/II zniszczono w 1990. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Akta paszportowe W materiałach znajduje się m.in. wniosek Władysława I. Witkowskiego z dn. 25.11.1985 na wyjazd turystyczny do Węgier. W odpowiedzi na ww. wniosek inspektor SB RUSW w Hajnówce sporządził notatkę służbową, w której zawarł informacje dotyczące działalności Władysława I. Witkowskiego w NSZZ "Solidarność": pełnił funkcję Przewodniczącego Terenowej Komisji Koordynacyjnej w Hajnówce, w początkowym okresie stanu wojennego zaniechał działalności, ale już w latach 1983-1985 kontynuował działalność: spotykał się z działaczami „S" w zakładzie pracy, uczęszczał na zebrania organizowane przez duchowieństwo, negatywnie wypowiadał się na temat wyborów do Sejmu PRL. Podejrzewano, że podczas wyjazdu może przewozić nielegalną literaturę „S” oraz inne przedmioty służące do politycznej działalności. Postulowano wystąpić z wnioskiem do Zarządu WOP w Warszawie o przeprowadzenie dokładnej kontroli celnej wobec ww. podczas opuszczania kraju i powrotu do niego. IPN Bi 452/102107 (EABK 102107).
.