Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Przemysław Edgar
Nazwisko: Gosiewski
Miejsce urodzenia: SŁUPSK
Data urodzenia: 12-05-1964
Imię ojca: Jan
Imię matki: Jadwiga
Dodatkowe informacje:

PplWa 59/08/1/3 zarządzenie z dnia 23.10.2008 r. dotyczące Przemysława Edgara Gosiewskiego – prokurator IPN zarządził o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu wobec nie stwierdzenia wątpliwości, co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą.



Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta operacyjne Dokumenty gromadzone w Wydziale I Departamentu III MSW, a przesłane przez Wydziały III i III-1 KWMO/WUSW w Gdańsku. Z treści mat. wynika, że w październiku 1986 r. na Uniwersytecie Gdańskim utworzono Uczelniany Komitet Koordynacyjny Niezależnego Zrzeszenia Studentów UG. Jednym z inicjatorów jego utworzenia był „figurant tut[ejszego] Wydz. III” Przemysław Gosiewski (wówczas student Wydziału Prawa). 21.08.1987 strukturę przemianowano na Międzyuczelnianą Komisję Koordynacyjną NZS Gdańsk. „Stwierdzono próby przeniesienia problematyki studenckiej na grunt legalnie działających organizacji. Przykładem tej inicjatywy może być próba zarejestrowania Związku Akademickiego >Verbum<. W skład grupy założycielskiej w/w związku weszli m.in. tacy aktywiści NZS jak: […] P. Gosiewski”. W dniach 9–11.09.1988 w kościele pw. św. Bartłomieja w Gdańsku obradował Ogólnopolski Zjazd NZS. Do władz krajowych wybrano wówczas m.in. członka Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS z Gdańska Przemysława Gosiewskiego. IPN BU 01232/39 (579/5/34)
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] / Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Przemysław Gosiewski – wówczas działacz NZS – występuje w treści dwóch szyfrogramów skierowanych przez Wydz. III WUSW w Gdańsku do Wydz. I Dep. III MSW, w związku z prowadzeniem SOR (do 21.05.1987 – SOS) krypt. „Syndykat” o nr. rej. 55764. Z treści mat. wynika m.in., że 4.05.1988 o godz. 12:00 przed budynkiem Wydz. Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego odbył się wiec, podczas którego rozkolportowano kilkadziesiąt egzemplarzy ulotek sygnowanych przez Studencki Komitet Strajkowy, który wówczas ukonstytuował się zajmując ww. gmach i rozpoczął okupacyjny strajk solidarnościowy. Z treści dokumentów wynika, że w jego skład wszedł student Wydz. Prawa i Administracji UG – Przemysław Gosiewski. Strajkujący studenci jako cele postawili sobie m.in.: „poparcie dla strajkujących zakładów Gdańska i Nowej Huty” oraz „przywrócenie pluralizmu stowarzyszeń, wolności zrzeszania się i legalizację NZS”. W treści meldunku z 3.05.1988 P. Gosiewski jest określony jako „fig[urant] tut[ejszego] Wydziału III”. Mat. zniszczono bez archiwizacji. Wpis na podst. zapisu ewid. i mat. arch. o sygn. IPN BU 01232/162.
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Sprawa została założona w związku z donosem TW, iż w Bydgoszczy, Warszawie i Gdańsku działacze opozycyjni odbyli kilka spotkań, na których omawiano kwestie utworzenia Niezależnego Zrzeszenia Studentów przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy, a także utworzenia „biblioteki wydawnictw niezależnych” oraz wydania i kolportażu ulotek NZS na terenie Bydgoszczy. Celem SOR krypt. „Liderzy” była inwigilacja bydgoskiego środowiska NZS. Z treści meldunku o założeniu SOR wynika, że 9.03.1988 w Gdańsku Przemysław Gosiewski (wówczas student na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego) uczestniczył w spotkaniu gdańskich i bydgoskich działaczy NZS, na którym ustalono warunki przekazywania pomiędzy wymienionymi ośrodkami materiałów bezdebitowych. Gosiewski miał zobowiązać się do zorganizowania dla ośrodka bydgoskiego narzędzi drukarskich do powielania wydawnictw NZS. Akta SOR krypt. „Liderzy” zarchiwizowano w Wydziale „C” WUSW w Bydgoszczy pod sygn. 7353/II. Mat. o sygn. 7353/II zniszczono. Wpis na podst. zapisów ewid. i mat. arch. o sygn. IPN BU 01232/26.
Akta sprawy o wykroczenie Postępowanie prowadzone przez Wydział Śledczy SUSW. Przemysław Gosiewski „w dniu 24.09.1988 r. uczestniczył w zgromadzeniu [zebraniu Prezydium Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS] bez zezwolenia właściwego urzędu administracji państwowej”. Na podstawie art. 40 KW odstąpiono od kierowania wniosku do Kolegium ds. Wykroczeń. IPN BU 01326/898 (RSoW-225/88)
.