Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-11-2024 08:58

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jan
Nazwisko: Hryniewicki
Miejsce urodzenia: Jasionówka
Data urodzenia: 14-03-1945
Imię ojca: Józef
Imię matki: Wanda


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta kontrolne dochodzenia Akta kontrolne dochodzenia prowadzonego w sprawie rozkolportowania w dn. 16.08.1983 na terenie Fabryki Przyrządów i Uchwytów w Białymstoku biuletynu „Smoluch” sygnowanego przez KZ NSZZ „Solidarność’. W toku dochodzenia nie udało się ustalić sprawców kolportażu, wobec czego w dn. 21.11.1983 dochodzenie umorzono. J. Hryniewicki wymieniany jest w sprawie w wykazie członków Komitetu Zakładowego byłego NSZZ „Solidarność” FPiU w Białymstoku z dn. 24.08.1983 (jako nie pracujący od 1.04.1982) oraz jako członek Referatu Społecznej Kontroli Pracy Produkcji i Administracji powołanego na podstawie programu działania NSZZ „Solidarność” w tym zakładzie. IPN Bi 07/107/2 (348/III)
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Sprawa założona w celu operacyjnej ochrony działalności Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Spółdzielni Inwalidów „Naprzód” w Białymstoku. J. Hryniewicki występuje w sprawie jako członek Rady Nadzorczej SI „Naprzód”. W dn. 28.04.1989 w Zakładzie Spółdzielni w Jasionówce odbyło się zebranie założycielskie „Solidarność”. Na zebraniu wybrano zarząd, którego przewodniczącym został J. Hryniewicki - „były aktywny działacz »Solidarności« znany z wrogich wystąpień”. IPN Bi 012/1404 (4359/II)
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Kontrolowany operacyjnie jako były działacz ”Solidarności” „prezentujący negatywną postawę wobec polityki partii i rządu” zatrudniony w Spółdzielni Inwalidów „Naprzód” w Jasionówce. Ww. był związany z Duszpasterstwem Ludzi Pracy, na terenie spółdzielni kolportował materiały o treści religijnej. Poza tym we wrześniu 1988 J. Hryniewicki był organizatorem pielgrzymki do Częstochowy pracowników zakładu pracy, podczas której nawiązywał kontakty z osobami z terenu kraju. Wobec powyższego próbowano ustalić charakter tych kontaktów. Sprawę zakończono z powodu zaprzestania "wrogiej działalności" przez ww. IPN Bi 012/1318 (4153/II)
.