Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Mirosław
Nazwisko: Kościeński
Miejsce urodzenia: Słupsk
Data urodzenia: 28-07-1955
Imię ojca: Tadeusz
Imię matki: Aldona


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Rejestrowany jako jeden z dwóch figurantów SOR, założonego przez Wydział III KWMO w Słupsku 17.03.1976. Dnia 15.03.1976 Mirosław Kościeński brał udział w zebraniu przedwyborczym w Białogardzie, połączonym z dziesięcioleciem Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy. Podczas wystąpienia posłanki i kandydatki do Wojewódzkiej Rady Narodowej „w sposób prowokacyjny i wulgarny negował wypowiedzi, zakłócając przebieg spotkania”. Miał on m.in.: używać zwrotu „charaszo”, a także deprecjonować znaczenie lokalnego „Głosu Pomorza”. Po interwencji MO został zatrzymany. W czasie trwania SOR poddano go kontroli korespondencji, poprzez działania agentury pozbawiono możliwości brania udziału w spotkaniach klubu, a także przeprowadzono rozmowę ostrzegawczą. Sprawę przerwano z uwagi na „zaprzestanie wrogiej działalności”, a Mirosława Kościeńskiego objęto kontrolą w ramach KE. Materiały złożono w Wydz. „C” KWMO w Słupsku do nr II-209. IPN Gd 0026/95 (209/II); zapisy kartoteczno-ewidencyjne.
Kwestionariusz Ewidencyjny [KE] Po zakończeniu SOR „Młodzi” objęty operacyjną ochroną w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego. W czasie prowadzenia działań zebrano materiały związane z działalnością literacką Mirosława Kościeńskiego. Dnia 22.10.1976 brał udział w spotkaniu Młodych Literatów w Białogardzie, gdzie prezentował wiersze o „zabarwieniu politycznym”. Wezwany na rozmowę ostrzegawczą „zaprzestał prowadzenia antypaństwowej działalności”. Materiały złożono w archiwum Wydziału „C” KWMO w Słupsku do nr II-210. IPN Gd 0026/96 (210/II); zapisy kartoteczno-ewidencyjne.
Zabezpieczenie operacyjne Rejestrowany do kategorii „zabezpieczenie operacyjne” przez Wydział III WUSW w Słupsku. Pozostawał w zainteresowaniu SB. Materiałów brak. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjnych i ZSKO.
.