Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-07-2021 08:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Kazimierz
Nazwisko: Ornat
Miejsce urodzenia: KOCK
Data urodzenia: 29-08-1921
Imię ojca: Michał
Imię matki: Matylda
Znany/a też jako:
Jan Zaręba

Jan Kocurski

Jan Terkowski
urodzony/a 29- 08-1921
Imiona rodziców: Kazimierz Matylda


Dodatkowe informacje:

W okresie od jesieni 1942 członek AK, a od 4.03.1943 do lipca 1944 pełnił funkcje oficera wywiadu i kontrwywiadu Obwodu Radzyń Podlaski. Od marca 1944 do lipca 1944 pracował równocześnie dla wywiadu Armii Czerwonej (w ankiecie podaje, że był komendantem Wywiadu Wojskowego Armii Czerwonej na powiat Biała Podlaska). W sierpniu 1944 Kazimierz Ornat zameldował się u pułkownika Romkowskiego w RBP w Lublinie. Praca jego wymagała ponownego nawiązania kontaktów z AK (inspektor obwodu WSOP). Po zdemaskowaniu go w marcu 1945 jako agenta wyjechał z Lublina do Kielc, gdzie wstąpił do WUBP Kielce pod przybranym nazwiskiem – Terkowski Jan, ze względu na swoje bezpieczeństwo. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 16.02.1948 nr akt 4/48 został skazany na 10 lat więzienia oraz utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres 3 lat za to, że występował przeciwko ustrojowi, nadużycie władzy w celach korzyści majątkowych, zdrada tajemnicy służbowej, nielegalne posiadanie broni.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
WUBP KIELCE WYDZIAŁ I, SEKCJA VI ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 18-05-1945
IPN BU 0193/1096 1175/V akta osobowe
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT V, WYDZIAŁ V ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-04-1946
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT V, WYDZIAŁ I ZASTĘPCA NACZELNIKA por. 16-12-1946 30-04-1947
.