Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-09-2021 09:26

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Stefan
Nazwisko: Sokołowski
Miejsce urodzenia: WOJSŁAWICE
Data urodzenia: 19-09-1925
Imię ojca: Jan
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

W okresie 1.06.1975-31.07.1982 komendant KWMO w Łomży; 1.08.1982-31.07.1982 komendant KWMO w Koszalinie; 1.08.1983-31.01.1990 szef WUSW w Koszalinie. ///
Wg notatki służbowej z 19.11.1973: "Od stycznia 1943 roku do sierpnia 1944 brał czynny udział w walkach z okupantem w szeregach oddziałów partyzanckich GL, a następnie AL na terenie woj. kieleckiego" (k. 45 mat. arch. sygn. IPN BU 0604/1462); "Od wiosny 1943 r. był komendantem placówki Gwardii Ludowej i dowódcą oddziału wypadowego (...) Brał udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych (...) pod Skalbmierzem, Młodzawami, Kozubowem i Baranowem" (k. 24 mat. arch. sygn. IPN BU 0604/1462). Zastępca dowódcy 4 Kompanii ds. polityczno-wychowawczych 1 Brygady Krakowskiej AL im. B. Głowackiego (k. 14, 24 mat. arch. sygn. IPN BU 0604/1462).
Wg charakterystyki z 14.04.1955: "Zasługą jego jest konsekwentne rozwijanie wyższych form pracy operacyjnej (...) W wyniku tego w okresie od 1953 do 1955 roku na terenie woj. krakowskiego przeprowadzono szereg likwidacji kadrowych band i nielegalnych organizacji, jak np. : bandy >AugustynaNowaka>, a ostatnio przy jego pomocy została zlikwidowana banda >Sałapatka<. spowodowa to powa roz sytuacji w niekt powiatach jak np. powiecie miechowskim o najsilniejszym nasileniu ku dzia>Wg opinii służbowej z 05.09.1965, w tym okresie nadzorował pracę Wydziału III, "T", "W", "B" oraz Sekcji IV i Sekcji "A"; wiele uwagi poświęcał zagadnieniu walki z wrogą działalnością kleru i elementu klerykalnego.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
WUBP RZESZÓW SEKCJA IV WYWIADOWCA - 13-09-1944
IPN BU 0604/1462, IPN Kr 0162/637 22233/V akta osobowe i karta
WUBP KRAKÓW BRAK DANYCH WYWIADOWCA - 13-01-1945
WUBP KRAKÓW WYDZIAŁ I, SEKCJA VII KIEROWNIK - 11-04-1945
WUBP KRAKÓW WYDZIAŁ I, SEKCJA VII P.O. KIEROWNIKA - 18-07-1945
WUBP KRAKÓW WYDZIAŁ III "A" ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 01-01-1946
WUBP KRAKÓW WYDZIAŁ "A" P.O. NACZELNIKA - 01-12-1946
WUBP KRAKÓW WYDZIAŁ "A" ZASTĘPCA NACZELNIKA P.O. NACZELNIKA - 06-05-1949
WUBP KRAKÓW WYDZIAŁ "A" NACZELNIK - 01-05-1951
WUBP KRAKÓW WYDZIAŁ III NACZELNIK - 01-05-1952
WUBP KRAKÓW KIEROWNICTWO INSPEKTOR - 01-03-1954
WUdsBP KRAKÓW INSPEKTORAT KIEROWNICTWA STARSZY INSPEKTOR - 01-04-1955
WS KGB MOSKWA KURS SPECJALNY SŁUCHACZ - 01-08-1955
KdsBP WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DEPARTAMENTU KADR I SZKOLENIA - 01-08-1956
UdsBP dla m. st. WARSZAWA KIEROWNICTWO ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 15-08-1956
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ XI NACZELNIK - 28-11-1956
MSW WARSZAWA BIURO "B" ZASTĘPCA DYREKTORA - 01-04-1957
KW MO GDAŃSK KIEROWNICTWO I ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. BEZPIECZEŃSTWA - 15-11-1959
KW MO KOSZALIN KIEROWNICTWO II ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. BEZPIECZEŃSTWA - 25-04-1961
KW MO KOSZALIN KIEROWNICTWO I ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA płk 01-05-1971 31-05-1975
.