Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Izydor
Nazwisko: Gencza
Miejsce urodzenia: Zelgoszcz
Data urodzenia: 10-05-1919
Imię ojca: Paweł
Imię matki: Franciszka


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta administracyjne Sprawozdania Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Starogardzie Gdańskim za lata 1948–1950. I.Gencza występuje jako założyciel organizacji „Jaszczurka” (określanej jako "Związek Jaszczurczy”), funkcjonującej na terenie powiatu starogardzkiego w okresie II wojny światowej. PUBP prowadził na organizację sprawę ewidencyjną. Informacje na temat Izydora Genczy dostarczał PUBP informator o pseudonimie „Jaskółka”. IPN Gd 0046/174 t. 3-5 (409/3-5)
Akta administracyjne Sprawozdania Wydziału III WUBP w Gdańsku dotyczące walki z podziemiem niepodległościowym i rozpracowania organizacji konspiracyjnych na terenie województwa gdańskiego. I. Gencza wymieniony jest jako członek organizacji „Jaszczurka”, który typowany był na kandydata do werbunku. Sprawie (nr CB-2471/48) nadano kryptonim „Krusznica”. IPN Gd 0046/77 t. 2
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Rejestrowany 4.03.1979 jako figurant SOR "Fundament" dotyczącej "błędnych rozwiązań konstrukcyjnych". Sprawa została zakończona skierowaniem aktu oskarżenia do sądu. Materiały złożono w Wydziale „C” do nr II-18129. Materiałów brak. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych i ZSKO.
Akta kontrole śledztwa Podejrzany o „niedopełnienie obowiązków służbowych” i zastosowanie błędnych rozwiązań konstrukcyjnych w czasie prac budowlanych w przedsiębiorstwie „Mostostal”. Śledztwo prowadzono pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gdańsku (Ds. 9/78), sprawę skierowano do sądu, następnie umorzono. Materiały złożono w archiwum Wydziału „C” do nr III-8017. Zostały one zniszczone za protokołem brakowania nr 1/88. Materiałów brak. Wpis na podstawie zapisów kartotecznych i ZSKO.
.