Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-12-2018 13:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Tadeusz
Nazwisko: Olechowski
Miejsce urodzenia: Wilno
Data urodzenia: 10-01-1926
Imię ojca: Aleksander
Imię matki: Janina
Dodatkowe informacje:

Prawnik, ekonomista, dyplomata, w PZPR od 20.01.1955 r., członek Związków Zawodowych od 1949 r. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademię Handlową w Krakowie (1948). W okresie 07.1949- 09.1955 pracował w Centrali Handlu Zagranicznego "Metalexport", następnie w okresie 09.1955- 08.1957 attaché handlowy Ambasady PRL w Birmie. Od marca 1958 r. w Ministerstwie Handlu Zagranicznego, gdzie do września 1961 r. był wicedyrektorem departamentu. Ambasador PRL: we Francji (1969-1972 ponownie 1976-1980), Egipcie (1974-1976), jednocześnie w Jemenie, Jemenie Płd. i Sudanie (1975-1976).
Źródło: IPN BU 01944/103/J; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 188, 208-209, 405.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Handlu Zagranicznego Warszawa 02-1965 05-1969 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 188.
Minister Ministerstwo Handlu Zagranicznego Warszawa 29-03-1972 10-04-1974 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 188.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Warszawa 11-1980 04-1983 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 209.
Podsekratarz Stanu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Warszawa 06-1986 06-1988 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 209.
Minister Ministerstwo Spraw Zagranicznych Warszawa 17-06-1988 1-08-1989 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 208.