Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Joanna Jadwiga
Nazwisko: Sidorowicz
Nazwisko rodowe: Garbowicz
Miejsce urodzenia: Wrocław
Data urodzenia: 16-05-1957
Imię ojca: Ryszard
Imię matki: Bronisława


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Sprawa założona w związku z informacją uzyskaną z podsłuchu telefonicznego (PT) oraz ujawnionymi ulotkami, z których wynikało, że na terenie Częstochowy powstała i działa grupa o nazwie „Ruch Młodej Polski”. Celem sprawdzenia było „pełne rozpracowanie operacyjne składu osobowego”, „uzyskanie informacji wyprzedzających o negatywnych działaniach i zamierzeniach” grupy, a także dążenie do „ograniczenia ilościowego tut. RMP i neutralizowania jej wpływu na środowiska młodzieży”. W związku z prowadzoną sprawą ww., która należała do RMP, została objęta kontrolą operacyjną, a w grudniu 1981 przeszukano miejsce jej zamieszkania i przeprowadzono rozmowę profilaktyczno-ostrzegawczą. Sprawę zdjęto z ewidencji w dn. 22.12.1982 i zarchiwizowano w Wydziale „C” KWMO Częstochowa pod sygn. 1064/II. IPN Ka 027/533 t. 1-2 (1064/II)
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Sprawa została założona w związku z ujawnieniem na terenie Częstochowy „nielegalnych ulotek”. Celem rozpracowania było ustalenie autora wykonanych ulotek oraz „pobudek i motywów działania” sprawcy. Ww. występuje w materiałach SOR „Wichrzyciele”, ponieważ w związku z prowadzoną sprawą „poddano rozpoznaniu m.in. członków Ruchu Młodej Polski” kontrolowanych w ramach SOS „Młodzi”. IPN Ka 027/569 t. 1-2 (1131/II)
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS]/ Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia „Sieć” została wszczęta w związku z informacją, że na terenie Częstochowy działa grupa złożona z b. członków NSZZ „Solidarność” oraz „Ruchu Młodej Polski”, która zajmuje się redagowaniem i kolportażem tzw. „Gazety Wojennej”, a także innych ulotek o „wrogiej treści”. Celem sprawdzenia było „rozpoznanie charakteru działalności członków grupy” oraz „objęcie systematyczną kontrolą operacyjną inspiratorów nielegalnych działań”. W dn. 15.03.1982 SOS przekwalifikowano na SOR. Sprawę zdjęto z ewidencji w dn. 6.10.1982 i zarchiwizowano w Wydziale „C” KWMO Częstochowa pod sygn. 1043/II. Ww. występuje w aktach sprawy w związku z działalnością w „Ruchu Młodej Polski”. IPN Ka 027/524 (1043/II)
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS]/ Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Sprawę Operacyjnego Sprawdzenia „REK” założono w związku z informacją dot. powstania na terenie Częstochowy grupy b. działaczy NSZZ „Solidarność”, która „podjęła próbę nielegalnego powielania i kolportażu literatury związkowej”. Ww. występuje w aktach sprawy. IPN Ka 027/527 (1051/II)
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia „Bibliotekarz” została założona w celu „pełnego rozpoznania operacyjnego” b. działacza NSZZ „Solidarność” oraz „neutralizowania działalności”. Ww. występuje w aktach sprawy w związku z omówieniem SOR „Sieć”. IPN Ka 027/636 (1249/II)
.