Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Krzysztof
Nazwisko: Kopański
Miejsce urodzenia: LUBRANIEC
Data urodzenia: 05-03-1953
Imię ojca: Lucjan
Imię matki: Zofia


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Sprawa została założona w związku z zamiarem wystawienia przez teatr studencki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie sztuki Sofoklesa pt. „Antygona”, odpowiednio przerobionej zawierającej wrogie politycznie treści. Została ona osadzona w realiach współczesnych, a pod postaciami głównych bohaterów zostali ukryci Władysław Gomułka i Edward Gierek w okresie wydarzeń Grudnia 70. Sprawę zakończono po tym jak władze uczelni wydały zakaz wystawienia sztuki. K. Kopański jako główny figurant sprawy był kierownikiem zespołu teatralnego i reżyserem sztuki "Antygona". IPN Sz 0011/358 (8122/II)
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia (SOR) K. Kopański inwigilowany był w ramach SOS „Bis”, której celem było sprawdzenie czy figurant ma zamiar zrealizować swoje plany wystawienia „Antygony” przemycając wrogie politycznie treści. Sprawę zakończono w związku z zaniechaniem przez figuranta wrogich zamiarów. IPN Sz 0011/358 (8122/II)
Akta administracyjne Są to materiały wytworzone przez MSW skierowane do Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Akta zawierają listy studentów starających się o przyjęcie na I rok studiów na różnych uczelniach w Polsce w latach 1975-1979, którzy ubiegali się o wyjazd za granicę. Listy zawierają nazwiska osób, które zaangażowane były w działalność antysocjalistyczną. Na liście tej znajduje się również Krzysztof Kopański, ubiegający się o miejsce na I roku w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. IPN Bu 0296/205/5
Akta paszportowe W aktach znajduje się notatka służbowa sporządzona przez funkcjonariusza KWMO we Włocławku w dniu 21.09.1978 dotycząca przeprowadzonej z Krzysztofem Kopańskim rozmowy po jego 3-miesięcznym pobycie w Szwecji. Rozmowa dotyczyła w szczególności miejsc, które Kopański odwiedził, ludzi, których spotkał na terenie Szwecji, treści rozmów jakie prowadził podczas pobytu. K. Kopański w tym czasie zatrudniony był w Podstawowej Szkole Specjalnej, podjął studia doktoranckie w Warszawie w zakresie pedagogiki specjalnej. Jego wyjazd podyktowany był chęcią poznania mechanizmów działania szkół dla dzieci upośledzonych w Szwecji. EAGW 51656
.