Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-05-2022 08:40

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Wacław
Nazwisko: Berliński
Miejsce urodzenia: KOWEL
Data urodzenia: 03-05-1925
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Jadwiga
Dodatkowe informacje:

Według karty przebiegu służby z dniem 24.07.1944 mianowany milicjantem Posterunku w Baranowie KP MO w Lublinie, według karty ewidencyjnej milicjantem Posterunku w Wildze KP MO w Garwolinie. Według karty przebiegu służby mianowany komendantem KP MO w Działdowie rozkazem z 22.04.1950, według karty ewidencyjnej rozkazem z 1.05.1950. Według ankiety specjalnej: w latach 1944-1945 był zastępcą komendanta Posterunku w Wildze, od 15.01.1945 do 1.05.1945 zastępca komendanta powiatowego w Grodzisku Mazowieckim, od 15.09.1945 do 15.02.1946 dowódca Plutonu Operacyjnego KP MO Maków Mazowiecki, od 15.02.1946 do 1.05.1947 referent broni KW MO w Otwocku, starszy referent Służby Zewnętrznej KP MO Grodzisk Mazowiecki od 1.05.1947. Według pisma z 8.11.1949 do MO wstąpił w Grodzisku Mazowieckim. Według charakterystyki z 20.12.1946 do MO wstąpił 22.07.1944 w Baranowie pow. Puławy, od 16.10.1944 pełnił funkcję zastępcy komendanta ds. polityczno-wychowawczych Posterunku w Wildze pow. Garwolin, po trzytygodniowym przeszkoleniu został wysłany na pow. Błonie jako zastępca komendanta KP MO. Według charakterystyki z 11.11.1950 wstąpił do MO 28.12.1944. Z dniem 1.05.1945 przeniesiony na powiat Sierpc na stanowisko zastępcy dowódcy Plutonu Operacyjnego. Według charakterystyki z 10.12.1948 i wniosku z 17.12.1949 od 1947 pełnił funkcję starszego referenta Służby Zewnętrznej KP MO w Grodzisku Mazowieckim, po czym przeniesiony na stanowisko dowódcy Plutonu Kompanii Operacyjnej KW MO, oddelegowany na stanowisko p.o. komendanta powiatowego MO w Sierpcu. Od 1.05.1945 do 15.09.1945 kurs śledczy w Łodzi. W okresie od 14.12.1954 do 30.11.1957 oraz od 1.08.1958 do 31.05.1977. Od 1.09.1958 do 1.12.1958 inspektor w Kierownictwie ds. Bezpieczeństwa KW MO Olsztyn.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KP MO GARWOLIN POSTERUNEK W WILDZE MILICJANT - 24-07-1944
IPN Bi 060/2631 4250/VI akta osobowe i karta
KP MO BŁONIE ZASTĘPCA KOMENDANTA - 08-01-1945
KP MO MAKÓW MAZOWIECKI PLUTON OPERACYJNY DOWÓDCA - 15-09-1945
KW MO WARSZAWA WYDZIAŁ GOSPODARCZY REFERENT BRONI ORMO - 19-01-1946
KP MO BŁONIE PLUTON OPERACYJNY DOWÓDCA - 29-04-1947
KP MO BŁONIE REFERAT SŁUŻBY ZEWNĘTRZNEJ STARSZY REFERENT - 13-06-1947
KW MO WARSZAWA KOMPANIA OPERACYJNA DOWÓDCA PLUTONU - 01-06-1949
KP MO DZIAŁDOWO KOMENDANT - 01-05-1950
KW MO OLSZTYN WYDZIAŁ II ZASTĘPCA NACZELNIKA por. 01-12-1950 14-12-1954
.