Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Tadeusz Antoni
Nazwisko: Szeszuła
Miejsce urodzenia: Gułtowy
Data urodzenia: 03-07-1936
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Franciszka


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS]/ Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Tadeusz Szeszuła był figurantem sprawy. Przekształcono na SOR „Elektryk”. Założono w związku z podejrzeniem o „wykonawstwo i kolportaż ulotek” na terenie zakładów „Centra” w Poznaniu. Zakończono w związku ze skierowaniem sprawy do sądu. IPN Po 08/1432 (11300/II)
Kwestionariusz Ewidencyjny [KE] Tadeusz Szeszuła był rozpracowywany w ramach KE. Stwierdzono, że był on „aktywnym działaczem NSZZ «Solidarność» w Poznańskich Zakładach Elektrochemicznych «Centra» w Poznaniu. Prowadził negatywną działalność skierowaną przeciwko ustrojowi PRL. Był jednym z organizatorów-założycieli tzw. «komitetów oporu społecznego» na terenie przedsiębiorstwa, których zadaniem było zapoznanie się i kolportaż wydawanych nielegalnie materiałów”. Był kontrolowany z uwagi na „uzasadnione przypuszczenie, że może podjąć wrogą działalność w sprzyjających warunkach”. Zakończono w związku z „zatrzymaniem figuranta przez tut. wydział śledczy”. Mat. KE włączono do SOR „Elektryk”. IPN Po 08/1432 (11300/II)
Akta kontrolne śledztwa Tadeusz Szeszuła był podejrzany o to, że „od 1982 r. do września 1983 r. w Poznaniu (…) rozpowszechniał na terenie Zakładów Elektrochemicznych «Centra» w Poznaniu ulotki (…) oraz przekazał druki zawierające w treści fałszywe wiadomości mogące wyrządzić poważną szkodę interesom PRL, ponadto wyszydzające i znieważające naczelne organy państwowe PRL”, „w sierpniu 1983 r. (…) usiłował zorganizować akcję protestacyjną w Zakładach Elektrochemicznych «Centra» w Poznaniu przewidzianą na 30 i 31 sierpnia 1983 r.” oraz o to, że „od 1982 r. co najmniej do września 1983 r. w Poznaniu brał udział w związku, (…) w ten sposób, że (…) zbierał składki pieniężne od pracowników Zakładów «Centra» przeznaczone na działalność zdelegalizowanego związku zawodowego”. Wyrokiem z 28.03.1984 Sąd Rejonowy w Poznaniu skazał T. Szeszułę na karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 4 lat oraz karę grzywny. IPN Po 04/3514 (15028/III)
Akta tymczasowo aresztowanego Tadeusz Szeszuła został tymczasowo aresztowany. Był podejrzany o „rozpowszechnianie ulotek o treści antysocjalistycznej i działalność w zdelegalizowanej «Solidarności»”. Areszt uchylono 29.03.1984. IPN Po 89/201 (60879)
Kwestionariusz Ewidencyjny [KE] Tadeusz Szeszuła był rozpracowywany w ramach KE. W związku z zawieszeniem wykonania zasądzonej kary pozbawienia wolności na okres 4 lat postanowiono, że „zachowanie się figuranta kontrolowane będzie operacyjnie”. Przeprowadzono z nim rozmowę profilaktyczno-wychowawczą. Zakończono wobec „niestwierdzenia prowadzenia wrogiej działalności”. IPN Po 08/1742 (11875/II)
.