Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Julian Florian
Nazwisko: Kubiak
Miejsce urodzenia: Żabikowo
Data urodzenia: 04-01-1937
Imię ojca: Florian
Imię matki: Aniela
Znany/a też jako:

urodzony/a 04- 04-1937


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa agenturalna grupowa Julian Kubiak był figurantem sprawy dot. działalności powstałego w grudniu 1956 r. Studenckiego Komitetu Pomocy Więźniom Politycznym, w skład którego wchodzili studenci Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu zrzeszeni w „nielegalnym” Zrzeszeniu Studentów Katolików. Prowadzono zbiórkę pieniędzy na paczki przesyłane więźniom. J. Kubiak wymieniany jest jako jeden z najbardziej aktywnych członków Komitetu. W 1957 r. był inicjatorem spotkania informacyjnego, podczas którego „uchwalona została rezolucja o wrogiej treści politycznej”. Zastosowano „areszt na korespondencję o wrogiej treści wychodzącej i przychodzącej na adres Kubiaka Juliana”. Nie zgodzono się również na jego wyjazd do Francji. Przeprowadzono rozmowy ostrzegawcze i sprawę zakończono. IPN Po 08/607 (4441/II)
Akta śledcze Julian Kubiak występuje w materiałach w charakterze świadka. Śledztwo dot. działalności Studenckiego Komitetu Pomocy Więźniom Politycznym, który przeprowadzał zbiórki pieniężne i przesyłał paczki więźniom osadzonym we Wronkach oraz Strzelcach Opolskich. J. Kubiak był aktywnym członkiem Komitetu. Stwierdzono, że utrzymywał kontakt z niektórymi więźniami i wysyłał im paczki. Umorzono z powodu braku wystarczających podstaw do skierowania sprawy do sądu. IPN Po 04/2586 (12847/III)
Teczka kandydata na Tajnego Współpracownika [kTW] Julian Kubiak był kandydatem na TW. Materiały o sygn. 28109/I-k zniszczono 23.10.1982 wg protokołu nr 48. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Julian Kubiak występuje w materiałach sprawy dot. „przerwy w pracy”, do której doszło 24.09.1980 na terenie Wielkopolskiej Fabryki Mebli i Wyposażenia Wnętrz w Obornikach. J. Kubiak był jednym z przedstawicieli pracowników, którzy prowadzili rozmowy z dyrekcją zakładu. IPN Po 08/1074 (10450/II)
Sprawa Obiektowa [SO] Sprawa dot. działalności NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Julian Kubiak wymieniany jest jako członek Komisji Rewizyjnej wybrany na I Krajowym Zjeździe „Solidarności”. IPN Gd 003/166/19 (185/IV)
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Julian Kubiak był figurantem sprawy. Powodem założenia były informacje, że „w swoim prywatnym mieszkaniu próbuje organizować odczyty, na których prezentuje literaturę bezdebitową”. J. Kubiak był przewodniczącym KZ NSZZ „Solidarność” w Wielkopolskiej Fabryce Mebli i Wyposażenia Wnętrz w Obornikach, a także członkiem Zarządu Regionu oraz Krajowej Komisji Rewizyjnej. Podczas rozmowy operacyjnej „odmówił podpisania jakiegokolwiek dokumentu, w tym deklaracji lojalności wobec PRL”. Po zwolnieniu z internowania dalej miał prowadzić aktywną działalność w „środowisku klerykalnym”. Zakończono, ponieważ „czynności sprawdzające nie wykazały wrogiej działalności figuranta w zakładzie pracy”. IPN Po 08/2019 (12581/II)
Akta internowanego Julian Kubiak został internowany w okresie stanu wojennego, jako powód podano, że „zagrażałby bezpieczeństwu Państwa i porządkowi publicznemu przez to, że nawoływał do niepokojów społecznych”. Internowanie uchylono 6.07.1982. IPN Po 88/150 (1/150)
Sprawa Obiektowa [SO] Sprawa dot. założeń taktyki działań w stosunku do NSZZ „Solidarność” na terenie woj. gdańskiego w zakresie tworzenia nowych struktur związkowych. Julian Kubiak wymieniany jest jako członek Komisji Rewizyjnej wybrany na I Krajowym Zjeździe „Solidarności”. IPN Gd 003/176 (200/IV)
Sprawa Obiektowa [SO] Julian Kubiak był figurantem sprawy dot. kontroli Wielkopolskiej Fabryki Mebli i Wyposażenia Wnętrz w Obornikach. J. Kubiak wymieniany jest jako aktywny działacz b. NSZZ „Solidarność”. Zakończono „w związku z likwidacją pionów SB w RUSW Oborniki”. IPN Po 003/805 (873/IV)
Akta administracyjne Informator o delegatach na I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność”, wrzesień-październik 1981 r. Julian Kubiak był delegatem z Regionu Wielkopolska. IPN Sz 0012/260/2 (1027/IV)
Akta administracyjne Analizy spraw operacyjnego sprawdzenia za rok 1988. Julian Kubiak występuje w materiałach dot. SOS „Maska” prowadzonej przez RUSW Oborniki. IPN Po 06/273/94
Materiały ewidencyjne Na wniosek Wydziału V KWMO Poznań zastrzeżenie wyjazdu do WKŚ (wszystkich krajów świata) w okresie od 21.04.1982 do 21.04.1984. Wpis na podstawie zapisu kartotecznego.
.