Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Marian Krzysztof
Nazwisko: Szeliga
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 02-02-1950
Imię ojca: Zygmunt
Imię matki: Barbara


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Objęty rozpracowaniem w ramach SOR krypt. „Maska” (prowadzonej od 17.02.1984) na podstawie doniesienia agenturalnego. Sprawa dotyczyła „wrogiej działalności” w Miejskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym w Warszawie. W kartotece odnotowano, że był kolporterem literatury bezdebitowej i nakłaniał pracowników MPT do bojkotowania nowych związków zawodowych. Rozpracowanie zakończone z powodu „zaniechania wrogiej działalności”. Materiały złożone w archiwum Wydz. „C” SUSW pod nr. 9020/II zostały komisyjnie zniszczone 10.01.1990. Materiały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Akta prokuratorskie Akta postępowania w sprawie Mariana Szeligi i innych osób, oskarżonych o działalność w zdelegalizowanym NSZZ „Solidarność” w Miejskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym w Warszawie, kolportowanie nielegalnych ulotek i czasopism (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Głos wolnego taksówkarza”, „Wola”) oraz organizowanie zbiórek pieniędzy na działalność związkową „Solidarności”. W aktach sprawy odnotowano, że w ramach Prymasowskiego Komitetu Pomocy pomagał przy rozdziale paczek. Jego mieszkanie zostało poddane rewizji 10.04.1984. On sam został zatrzymany 13.04.1984, a następnego dnia po przesłuchaniu zwolniony. Postępowanie umorzone 8.08.1984 na mocy amnestii. IPN BU 576/149, t. 1-3
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Jako dawny działacz NSZZ „Solidarność” objęty sprawdzeniem operacyjnym w ramach SOS krypt. „Jubilat” (założonej 19.03.1986) na podstawienie doniesienia agenturalnego. Sprawa dotyczyła „wrogiej działalności wśród załogi” Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego w Warszawie. Wyłączony ze sprawy 2.12.1987 po niestwierdzoneniu „wrogiej działalności”. Materiały sprawy zniszczone 5.01.1990. Materiały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Objęty rozpracowaniem w ramach SOR krypt. „Ochota” (prowadzonej od 2.12.1988) na podstawie doniesienia agenturalnego. Sprawa dotyczyła „wrogiej i negatywnej działalności” w Miejskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym w Warszawie. Akta sprawy 1.03.1989 przekazane do Wydz. III-2 SUSW, zostały zniszczone 5.01.1990 z powodu „braku wartości operacyjnej”. Materiały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
.