Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Krystyna Teresa
Nazwisko: Marszałek-Młyńczyk
Nazwisko rodowe: Marszałek
Miejsce urodzenia: Białystok
Data urodzenia: 09-04-1930
Imię ojca: Józef
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:

Do SD wstąpiła w 1959 r.; w 1955 ukończyła Wydział Humanistyczny (filologia romańska) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i rozpoczęła pracę w regionalnych dziennikach i czasopismach społ.-kult. woj. białostockiego; w latach 1968-1973 była redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego "Kontrasty"; od 1973 r. w Prezydium Rady Naczelnej Towarzystwa "Polonia"; od 1979 r. członek Zarządu Głównego TPPR; poseł na Sejm PRL IV-VIII kadencji; 02.04.1980 - 23.11.1983 członek Rady Państwa PRL.
Źródła: A. Rajewski, W. W. Spychalski, Nasi Przedstawiciele. Noty biograficzne posłów SD w Sejmie PRL w kadencjach V, VI, VII, Warszawa 1980, s. 65; Kto jest kim w Polsce. Informator biograficzny. Edycja 1, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1984, s. 599; Tadeusz Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa PWN 1991 s. 66-67, 87, 172, 193, 297, 301, 303, 392; Henryk Wosiński, Stronnictwo Demokratyczne w Polsce Ludowej. Cz. 3: Udział Stronnictwa w pracach parlamentu PRL w latach 1944-1968 (red. Wiktoria Beczek), Warszawa 1969, s. 86.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek WK Białystok SD 1959 1976 A. Rajewski, W.W. Spychalski, Noty biograficzne posłów SD w Sejmie PRL..., s. 65.
Członek PREZYDIUM WK Białystok SD 1962 1976 A. Rajewski, W.W. Spychalski, Noty biograficzne posłów SD w Sejmie PRL..., s. 65.
Członek Plenum CK Warszawa SD 1965 1968 A. Rajewski, W.W. Spychalski, Noty biograficzne posłów SD w Sejmie PRL..., s. 65.
Sekretarz PREZYDIUM WK Białystok SD 1974 1976 A. Rajewski, W.W. Spychalski, Noty biograficzne posłów SD w Sejmie PRL..., s. 65.
Członek Plenum CK Warszawa SD 1976 A. Rajewski, W.W. Spychalski, Noty biograficzne posłów SD w Sejmie PRL..., s. 65.
Członek PREZYDIUM CK Warszawa SD 09-02-1976 17-03-1981 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 303.
Sekretarz CK Warszawa SD 07-05-1976 17-03-1981 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 301.
Wiceminister Ministerstwo Kultury i Sztuki Warszawa 08-1986 07-1990 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 193.
.