Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-05-2024 09:14

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Maria Nadzieja
Nazwisko: Bućkowska
Miejsce urodzenia: BIAŁYSTOK
Data urodzenia: 06-05-1905
Imię ojca: Jakub
Imię matki: Szarlotta
Znany/a też jako:
Eugenia Kuniecka

Nadzieja Perelsztajn
urodzony/a 06- 05-1905 BIAŁYSTOK
Imiona rodziców: Jakub Szarlotta


Dodatkowe informacje:

Członek KPZB (1926-1938). Członek PPR od 01.09.1944. Członek PZPR od 15.12.1948. Członek KZMZB (1922-1926). Podczas działalności w KZMZB i KPZB używała pseudonimów: "Sala", "Greta", "Inka". Za działalność komunistyczną skazywana na kary więzienia, które odbywała w więzieniach w Białymstoku (11.1928-19.03.1932), Warszawie (05.03.1936-04.1938) oraz Fordonie (04.1938-09.1939). Członek Międzynarodowej Organizacji Pomocy Rewolucjonistom (dalej: MOPR). Sekretarz Okręgowego Komitetu MOPR w Białymstoku (1926-11.1928). Członek Centralnej Trójki MOPR. Słuchaczka Komunistycznego Uniwersytetu Mniejszości Narodowych Zachodu im. Juliana Marchlewskiego w Moskwie (08.1932-1934). Pracownik Instytutu Historii Partii w Mińsku (1934-1935). W styczniu 1935 została skierowana do pracy partyjnej w Polsce w Centralnej Łączności KC KPZB na terenie Wilna i Warszawy. Pracę przerwało aresztowanie w dniu 05.03.1936. Jesienią 1939 udała się do Białegostoku, gdzie pracowała jako sekretarz i inspektor ds. organizacyjnych w Domu Twórczości Ludowej (11.1939-06.1940), zastępca dyrektora Muzeum (06.1940-10.1940) oraz naczelnik Wydziału Pracy i Płacy Fabryki Waty i Watoliny (11.1940-22.06.1941). Po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej ukrywała się na terenach wiejskich w okolicach Białegostoku (do 08.1944). Członek TPPR. Przewodnicząca Koła TPPR przy Centralnym Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Członek Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (od 01.09.1956). Źródła: AIPN, 0194/1931, s. 10-11, 13-14, 18, 20, 32-35, 48, 73, 104, 107; Tamże, 3421/43, s. 1-4; Tamże, 2460/1, b.p.; AIPN Ld, 615/1, b.p.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Egzekutywa KZ przy Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego Łódź PPR 1945 15-12-1948 AIPN, 0194/1931, s. 18, 20, 35.
Członek Egzekutywa KZ przy Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego Łódź PZPR 15-12-1948 1950 AIPN, 0194/1931, s. 35.
Sekretarz POP przy Centralnym Archiwum Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Warszawa PZPR 1951 1953 AIPN, 0194/1931, s. 35, 82, 85.
Członek Egzekutywa POP przy Centralnym Archiwum Komitetu ds. Bezpieczeństwa Publicznego Warszawa PZPR 1955 AIPN, 0194/1931, s. 35.
Członek Egzekutywa POP przy Centralnym Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Warszawa PZPR 1960 AIPN, 0194/1931, s. 104.
.