Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-09-2021 09:26

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Henryk Aleksander
Nazwisko: Babczenko
Miejsce urodzenia: ŁÓDŹ
Data urodzenia: 29-11-1923
Imię ojca: Archip Hipolit
Imię matki: Anna
Znany/a też jako:
Aleksander Henryk Babczenko
urodzony/a 29- 11-1923 ŁÓDŹ
Imiona rodziców: Archip Hipolit Anna


Dodatkowe informacje:

W aktach figuruje również inna data rozpoczęcia służby: 28.01.1945 (IPN BU 0194/3031, k. 110). Według wniosku z 27.08.1946 został mianowany p.o. zastępcy naczelnika Wydziału "A" WUBP w Łodzi (IPN BU 0194/3031, k. 114). Jednocześnie według karty ewidencyjnej mimo przeniesienia do Sieradza zachował stanowisko szefa PUBP w Brzezinach. Na wniosku z 24.01.1953 jest wymieniony jako p.o. naczelnika Wydziału IV WUBP w Łodzi (IPN BU 0194/3031, k. 130). W uzasadnieniu wniosku z dnia 26.04.1965 jest informacja, że "brał bezpośredni udział w walce ze zbrojnym podziemiem" (IPN BU 0194/3031, k. 146). W okresie od 27.09.1968 do 9.10.1968 delegowany służbowo do Francji.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
WUBP ŁÓDŹ SEKCJA VII BRYGADIER OBSERWACJI - 01-02-1945
IPN BU 0194/3031, IPN Ld 615/1 k. 426 13089/V, - akta osobowe i karta
WUBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ III "A", SEKCJA I P.O. KIEROWNIKA - 17-01-1946
WUBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ "A" ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-09-1946
PUBP BRZEZINY SZEF - 10-12-1946
PUBP SIERADZ SZEF - 01-03-1949
PUBP ŁĘCZYCA SZEF - 15-10-1950
WUBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ IV ZASTĘPCA NACZELNIKA P.O. NACZELNIKA - 01-09-1951
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT IV, WYDZIAŁ V, SEKCJA I KIEROWNIK - 01-03-1953
MBP WARSZAWA INSPEKTORAT WIEJSKI, WYDZIAŁ II, SEKCJA I KIEROWNIK - 15-06-1954
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT IV, WYDZIAŁ VI STARSZY INSTRUKTOR - 01-04-1955
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT IV, WYDZIAŁ VI ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-09-1955
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ II ZASTĘPCA NACZELNIKA - 28-11-1956
MSW WARSZAWA BIURO REJESTRACJI CUDZOZIEMCÓW, WYDZIAŁ IV NACZELNIK - 01-04-1962
MSW WARSZAWA ZARZĄD KONTROLI RUCHU GRANICZNEGO, WYDZIAŁ IV NACZELNIK - 15-10-1965
MSW WARSZAWA ZARZĄD KONTROLI RUCHU GRANICZNEGO, WYDZIAŁ I NACZELNIK płk 15-03-1966 10-08-1970
.