Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-05-2024 08:55

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Wojciech
Nazwisko: Pruss
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 08-08-1926
Imię ojca: Stefan
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

Ekonomista. Przynależność partyjna: 10.1943 - 10.1944 członek RPPS i PPS-Lewicy, 10.1945 - 12.1948 w PPS (z-ca przewodniczącego koła), a nast. od 15.12.1948 w PZPR (lektor KC - brak bliższych danych). Walczył w powstaniu warszawskim w Brygadzie im. Stanisława Dubois jako szeregowiec Polskiej Armii Ludowej. W 1950 uzyskał dyplom ukończenia studiów I stopnia w Szkole Głównej Handlowej. W 1957 uzyskał tytuł mgr. ekonomii w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (SGPiS), a 14.06.1966 tytuł naukowy dr. nauk ekonomicznych (SGPiS). Przebieg pracy zawodowej: 15.07.1946 - 30.04.1970 pracował w Narodowym Banku Polskim (NBP), gdzie od 1958 był zastępcą dyr. Departamentu Planowania, a od 1968 dyr. tego departamentu. Wg materiału aktowego od 1.05.1970 miał być zastępcą przewodniczącego Państwowej Komisji Cen.
Źródła: AAN, KC PZPR, sygn. CK XX/11865; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 184, 217, 237.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
I Sekretarz Komitet Zakładowy przy Centrali Narodowego Banku Polskiego Warszawa PZPR 1960 1962 AAN, KC PZPR, sygn. CK XX/11865.
P.O. Przewodniczącego Państwowa Komisja Cen Warszawa 12-1976 12-1977 AAN, KC PZPR, sygn. CK XX/11865; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 237.
Podsekretarz Stanu (I Z-Ca Ministra) Urząd Cen Warszawa 12-03-1982 12-11-1985 AAN, KC PZPR, sygn. CK XX/11865; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 217.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Finansów Warszawa 13-11-1985 14-09-1987 AAN, KC PZPR, sygn. CK XX/11865; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 184.
.