Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-06-2020 09:08

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Henryk
Nazwisko: Rapacewicz
Miejsce urodzenia: Mołodeczno
Data urodzenia: 10-11-1926
Imię ojca: Józef
Imię matki: Weronika
Dodatkowe informacje:

W PZPR od 15.12.1948 roku. Wojskowy zawodowy od 12.12.1944 do 24.09.1985r., generał dywizji od 1.10.1974r. Służbę wojskową rozpoczął ochotniczo w 4 Zapasowym Pułku Piechoty, następnie w szeregach 2 Pułku Piechoty bierze udział w walkach, m.in. o Warszawę i nad Odrą, podczas walk ranny.
Po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Piechoty Nr 2 (09.1945r.) i Centrum Wyszkolenia Piechoty (11.1948r.) - tamże p.o. Kierownika WF i wykładowca wyszkolenia strzeleckiego, w czasie od 26.02.1948r. do 3.11.1950r. Po ukończeniu Akademii Wojskowej Wojsk Pancernych im. J.W.Stalina (w Moskwie), studia w latach 1950-1954, służba w wojskach pancernych, w okresie 31.01.1955 do 31.07.1968r., w tym czasie na stanowiskach: od szefa sztabu pułku do dowódcy 5 Saskiej Dywizji Pancernej (03.1967-07.1968). Na stanowiskach p.o. szefa i Szefa Służby Czołgowo-Samochodowej MON od 1.08.1968 do 22.02.1973r. W latach 1975-1984 w Śląskim Okręgu Wojskowym, na stanowiskach od Szefa Sztabu Okręgu-Zastępcy Dowódcy Okręgu do dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego, w okresie od 13.03.1977 do 17.10.1984r.
W czasie referendum w 1947r. Kierownik Grupy Ochronno-Propagandowej 4/48, działającej na terenie woj. gdańskiego. Aktywista partyjny, między innymi, "sekretarz egzekutywy POP PZPR przy Akademii im. Stalina" w 1953 roku, "członek Komitetu POP w sztabie Dywizji (b.b.d.) w 1956 roku", delegat na VII i VIII Zjazd PZPR.
IPN BU 2216/2, s. 3, 4-5, 8, 10-11, 17, 60, 74, 92, 93, 127.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego Warszawa Brak 13-12-1981 21-07-1983 IPN BU 2216/2, s. 21, IPN BU 1585/17379, s. 2; T.Mołdawa, Ludzie władzy, 1991, s. 165-166.