Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-02-2019 08:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Feliks
Nazwisko: Baranowski
Miejsce urodzenia: Zarzeszewo
Data urodzenia: 28-05-1915
Imię ojca: Jan
Imię matki: Stanisława
Dodatkowe informacje:

Członek PPS od 1936. W latach 30–tych działacz OMTUR. W okresie od lutego 1945 do grudnia 1948 członek Rady Naczelnej i CKW PPS. Od marca do lipca 1945 pełnił funkcję kierownika Wydziału Ogólnoorganizacyjnego CKW PPS, od lutego do maja 1948 kierownika Wydziału Samorządowo-Organizacyjnego CKW PPS. Od lipca 1946 do lipca 1947 na stanowisku I Sekretarza WK PPS Warszawa-województwo. Od czerwca do października 1948 pełnił funkcję przewodniczącego WK PPS Warszawa-województwo. W okresie październik 1948 grudzień 1948 sekretarz stołeczny PPS. W latach 1958-1961 sekretarz Klubu Poselskiego PZPR. W latach 1961-1969 ambasador PRL w NRD. W okresie maj 1945 luty 1961 poseł do KRN na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I i II kadencji.T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 332.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek KC Warszawa PZPR 21-12-1948 20-06-1964 Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze Komitetów Wojewódzkich PZPR 21.12.1948 – 31.12.1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, Warszawa 1983, s. 60, 77, 93.
Członek Biuro Organizacyjne KC Warszawa PZPR 21-12-1948 17-03-1954 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s. 249; patrz źródło 1.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Administracji Publicznej Warszawa 01-1949 03-1950 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 332.
I Sekretarz KW Poznań PZPR 15-02-1950 2-08-1951 Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze Komitetów Wojewódzkich PZPR 21.12.1948 – 31.12.1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, Warszawa 1983, s. 321.
I Sekretarz KW Bydgoszcz PZPR 09-08-1951 28-11-1952 AP Bydgoszcz, KW PZPR, 51/330, Konferencje, Posiedzenia Plenarne, Egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego, Delegaci na Zjazdy PZPR 1948-1986; patrz źródło 2.
Minister Ministerstwo Gospodarki Komunalnej Warszawa 21-11-1952 1-02-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s. 184.
Kierownik Wydział Oświaty KC Warszawa PZPR 03-1956 09-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s. 332.
Minister Ministerstwo Oświaty Warszawa 11-09-1956 13-11-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s.196.
I Sekretarz KW Bydgoszcz PZPR 23-12-1956 5-09-1958 AP Bydgoszcz, KW PZPR, 51/330, Konferencje, Posiedzenia Plenarne, Egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego, Delegaci na Zjazdy PZPR 1948-1986; patrz źródło 3.
Członek Centralna Komisja Rewizyjna KC Warszawa PZPR 20-06-1964 16-11-1968 Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze Komitetów Wojewódzkich PZPR 21.12.1948 – 31.12.1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, Warszawa 1983, s. 117.