Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-06-2024 09:52

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Edward
Nazwisko: Machocki
Miejsce urodzenia: Kotlice pow. Busko
Data urodzenia: 10-07-1926
Imię ojca: Stanisław
Dodatkowe informacje:

Członek PZPR od 1948 r.
Członek PPS (od 1945 r.)
Członek Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych (OMTUR):
- 01.02.1945 – 30.06.1945 przewodniczący Komitetu Miejskiego OMTUR w Dąbrowie Górniczej,
- 01.07.1945 – 31.12.1946 przewodniczący Komitetu Powiatowego OMTUR w Będzinie,
- 01.01.1947 – 19.07.1948 (rozbieżne dane, jako data końcowa występuje też 21.07.1948 oraz 22.07.1948) wiceprzewodniczący Komitetu Wojewódzkiego OMTUR w Katowicach.
Członek Związku Młodzieży Polskiej (ZMP):
- 20.07.1948 – 30.06.1950 (rozbieżne dane, występują też daty 22.07.1948 – 01.07.1950) kierownik wydziału w Zarządzie Wojewódzkim ZMP w Katowicach,
- 01.07.1950 – 05.09.1952 (rozbieżne dane, jako data końcowa występuje też 31.08.1952) przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego ZMP w Opolu.
Od 01.12.1972 r. dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Lublinie.
Wykształcenie:
- 2-letnia Szkoły Partyjna przy KC PZPR (1952 – 1954),
- Wyższa Szkoła Nauk Społecznych (1961 – 1962), magister socjologii.
Występujące w źródłach rozbieżności dotyczące przebiegu kariery partyjnej dotyczą pracy na stanowiskach:
- zastępcy kierownika Międzywojewódzkiej Szkoły Partyjnej w Lublinie; jako data końcowa występuje też 30.08.1955,
- kierownika Międzywojewódzkiej Szkoły Partyjnej w Lublinie; jako data końcowa występuje też 30.08.1961.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Egzekutywa KW Opole PZPR 1950 1952 Ład, KW PZPR Lublin 1/1300; Ład KW PZPR Biała Podl. 1/352
Zastępca Kierownika Międzywojewódzka Szkoła Partyjna Lublin PZPR 01-11-1954 31-08-1955 Ład, KW PZPR Lublin 1/1300; Ład KW PZPR Biała Podl. 1/352
Członek KW Lublin PZPR 1955 1956 Łubna, SdRP Lublin 1300; Łubna, SdRP Biała Podlaska 352
Kierownik Międzywojewódzka Szkoła Partyjna Lublin PZPR 01-09-1955 20-10-1956 Łubna, SdRP Lublin 1300; Łubna, SdRP Biała Podlaska 325
Członek Egzekutywa KW Lublin PZPR 1956 1972 Łubna, SdRP Lublin 1300; Łubna, SdRP Biała Podlaska 325
Sekretarz Propagandy KW Lublin PZPR 21-10-1956 31-08-1961 Łubna, SdRP Lublin 1300; Łubna, SdRP Biała Podlaska 325
Sekretarz Propagandy KW Lublin PZPR 01-07-1962 30-11-1972 Łubna, SdRP Lublin 1300; Łubna, SdRP Biała Podlaska 325
Członek KW Lublin PZPR 1972 Łubna, SdRP Lublin 1300; Łubna, Biała Podlaska 325
.