Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-01-2023 08:44

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Boruta
Miejsce urodzenia: JAROCIN
Data urodzenia: 17-04-1915
Imię ojca: Jan
Imię matki: Konstancja
Dodatkowe informacje:

Wg charakterystyki z 05.12.1946, był na stanowisku referenta Wydziału do Walki z Bandytyzmem. Wg raportu z 25.06.1952, od 27.01.1945 do końca 1945 był referentem Gminnej Placówki UBP w Czerminie w pow. Jarocin. W karcie przebiegu służby rozbieżność w datach rozpoczęcia służby w UB: data 08.02.1945 została skreślona, a wpisano 27.01.1945. Wg wpisu do ankiety specjalnej, w okresie 29.01-08.02.1945 był milicjantem. Wg zaświadczenia KP PPR Jarocin z 29.04.1947, brał udział w walkach z podziemiem niepodległościowym oraz w akcjach Referendum i Wyborczej do Sejmu, przyczyniając się do zwycięstwa tzw. "Bloku Demokratycznego".
W 1946 sześciotygodniowy kurs zastępców szefów PUBP w Pamiątkowie. Wg opinii służbowej z 20.04.1959, w 1950 roczne przeszkolenie operacyjne w CW MSW w Legionowie.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
PUBP JAROCIN BRAK DANYCH MŁODSZY REFERENT - 27-01-1945
IPN Po 084/3010 6217/V akta osobowe
PUBP JAROCIN BRAK DANYCH REFERENT - 01-04-1946
PUBP KROSNO REFERAT III REFERENT - 01-10-1947
PUBP JAROCIN REFERAT III REFERENT - 15-01-1948
PUBP GUBIN REFERAT III REFERENT - 15-01-1950
PUBP GUBIN REFERAT III STARSZY REFERENT - 01-12-1951
PUBP GUBIN BRAK DANYCH STARSZY REFERENT POWIATOWY - 01-05-1952
PUBP ZIELONA GÓRA BRAK ZASTĘPCA SZEFA - 15-10-1952
PUBP WRZEŚNIA BRAK SZEF - 15-11-1953
WUBP POZNAŃ WYDZIAŁ IX KIEROWNIK RO PRZY WIELKOPOLSKIEJ FABRYCE URZĄDZEŃ MECHANICZNYCH W POZNANIU - 01-10-1954
WUBP POZNAŃ BRAK DO DYSPOZYCJI SZEFA - 01-10-1954
WUdsBP POZNAŃ WYDZIAŁ ADMINISTRACYJNO-GOSPODARCZY INSPEKTOR KIEROWNIK - 01-04-1955
WUdsBP POZNAŃ WYDZIAŁ ADMINISTRACYJNO-GOSPODARCZY INSPEKTOR - 01-04-1956
KW MO POZNAŃ WYDZIAŁ III STARSZY OFICER OPERACYJNY - 01-01-1957
KW MO POZNAŃ BRAK DO DYSPOZYCJI KOMENDANTA - 01-01-1957
KP MO ŚREM KIEROWNICTWO ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. BEZPIECZEŃSTWA por. 15-10-1958 30-09-1962
.