Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Mieczysław
Nazwisko: Bodalski
Miejsce urodzenia: Szumanie-Pustoły
Data urodzenia: 20-09-1918
Imię ojca: Wacław
Imię matki: Cecylia
Dodatkowe informacje:

Używane pseudonimy konspiracyjne: "Mietek" i "Konrad". W PPR od lutego 1943, następnie w PZPR W okresie 23.07.1945-17.01.1947 był Posłem do Krajowej Rady Narodowej, następnie w okresie od 1947 do 1952 poseł do Sejmu Ustawodawczego, w latach 1961-1965 i 1965-1969 Poseł do Sejmu PRL . Od 1947 do 1949 pełnił obowiązki Sekretarza Generalnego Głównego Związku Samopomocy Chłopskiej. W latach 1952-1957 Wiceminister Państwowych Gospodarstw Rolnych. W okresie od lutego 1957 do października 1957 był Dyrektorem PGR-u w Olsztynie. W latach 1960-1964 był Sekretarzem Generalnym Centralnego Związku Kółek Rolniczych, W okresie od 11.1964 do 1968 pełnił funkcję Przewodniczącego Krajowej Rady Spółdzielczej. W latach 1968-1973 był Dyrektorem PGR-u w Żukowie. W latach 1973-1975 był Dyrektorem Zjednoczenia Przemysłu Cukrowniczego. Przeszedł na rentę 15.01.1975.
Źródła: T. Mołdawa, Ludzie Władzy 1944-1991, Warszawa 1991., Informator o strukturze i obsadzie personalnej centralnego aparatu PZPR 1948-1991, red. K. Persaka, Warszawa 2000., Informator PPR, oprac. J. Jakubowski., AAN 237/XXIII-872



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Kierownik Wydział Rolny KW Warszawa PPR 1945 1946 AAN 237/XXIII-872
I Sekretarz KW Białystok PPR 17-12-1945 5-06-1947 Informator PPR, oprac. J. Jakubowski, s. 10.
Z-Ca Kierownika Wydział Rolny KC Warszawa PPR 09-09-1947 1-10-1947 AAN 237/XXIII-872
Z-Ca Członka KC Warszawa PZPR 1948 1959 AAN 237/XXIII-872
I Sekretarz KW Warszawa PZPR 22-11-1949 2-06-1951 PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel s.331., AAN 237/XXIII-872
I Sekretarz KW Koszalin PZPR 21-10-1957 26-09-1959 PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel s.308
Członek KC Warszawa PZPR 1959 1964 AAN 237/XXIII-872