Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-02-2019 08:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Tadeusz
Nazwisko: Gede
Miejsce urodzenia: Tbilisi
Data urodzenia: 28-03-1911
Imię ojca: Otton
Imię matki: Stanisława
Dodatkowe informacje:

Od 1945 r. w PPR, od 15.12.1948 r w PZPR.
Od 01.1945 r. do 03.1945 r. z-ca kierownika "grupy operacyjnej pomorze" (Ministerstwa Przemysłu) w Bydgoszczy.
Od 04.1945 r. do 08.1945 r. naczelnik Wydziału Przemysłowego (Ministerstwa Przemysłu) w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.
Od 09.1945 r. do 03.1946 r. delegat Ministerstwa Przemysłu na Dolny Śląsk.
Od 04.1946 r. do 09.1946 r. wicedyrektor Departamentu Ekonomicznego Ministerstwa Przemysłu w Warszawie.
Od 10.1946 r. do 10.1947 r. dyrektor Depatamentu Kontroli Ministerstwa Przemysłu i Handlu w Warszawie.
Od 22.01.1957 r. ambasador PRL w Moskwie.
Od 16.12.1968 do 03.01.1973 r. ambasador PRL w Berlinie.
Źródła: AAN KC PZPR CK-5974; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 351.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Minister Ministerstwo Handlu Zagranicznego Warszawa 05-1949 15-11-1952 AAN KC PZPR CK-5974; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 188.
Wiceprezes Rada Ministrów Warszawa 01-07-1952 24-10-1956 AAN KC PZPR CK-5974; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 175.
Członek KC Warszawa PZPR 28-03-1953 11-12-1971 PZPR. Cz. I, Zjazdy i plenarne posiedzenia KC od I do IX Zjazdu (porządek dzienny, źródła). Cz. II, Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze KW PZPR 21 XII 1948 – 31 XII 1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, W-wa 1983, s. 65, 78, 94, 107, 123.
I Zastępca Przewodniczącego Komisja Planowania przy Radzie Ministrów Warszawa 24-10-1959 16-12-1968 AAN KC PZPR CK 5974; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 177.
Członek Centralna Komisja Rewizyjna KC Warszawa PZPR 11-12-1971 12-12-1975 AAN KC PZPR CK-5974; PZPR. Cz. I, Zjazdy i plenarne posiedzenia KC od I do IX Zjazdu (porządek dzienny, źródła). Cz. II, Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze KW PZPR 21 XII 1948 – 31 XII 1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, W-wa 1983, s. 157.