Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Wiktor
Nazwisko: Kłosiewicz
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 21-12-1907
Imię ojca: Eugeniusz
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

Członek KPP od 1928. 1938-1940 przebywał we Francji. 1939-1940 służył w armii polskiej na zachodzie. W latach 1940-1945 przebywał w obozie jenieckim w Niemczech. W PPR od 1945, a następnie PZPR. Używał pseudonimów "Wiktor" i Stanisław. W okresie 09.1946-1947 Poseł do KRN, 1947-1952 Poseł do Sejmu Ustawodawczego, a następnie Poseł do Sejmu PRL 1952-1956. W okresie 1950-1956 Wiceprzewodniczący, a następnie Przewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych. W latach 1956-1958 Wiceminister w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej. W marcu 1958 wykluczony z KC przez XI Plenum KC. W latach 1959-1971 Dyrektor Centrali Handlu Zagranicznego "Marko". W okresie 06.1971-1972 Z-ca Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac. Od dnia 12.05.1972 do 9.04.1976 Wiceminister w Ministerstwie Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
Rozbieżności: Według informacji zawartych w teczce osobowej w okresie 01.12.1949-30.05.1950 pełnił funkcję Z-cy Kierownika, a następnie Kierownika Wydziału Kadr KC PZPR.
Źródła: T. Mołdawa, Ludzie Władzy 1944-1991, Warszawa 1991., Informator o strukturze i obsadzie personalnej centralnego aparatu PZPR 1948-1990, red. K. Persaka, Warszawa 2000., AAN CK 7202.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
I Sekretarz Komitet Wojewódzki Kraków PPR 15-07-1945 14-04-1946 AAN CK 7202.
I Sekretarz Komitet Wojewódzki Szczecin PPR 15-04-1946 15-12-1948 AAN CK 7202.
Zastępca Członka Komitet Centralny Warszawa PZPR 12-1948 05-1950 Ludzie Władzy 1944-1991, T. Mołdawa s. 373.
I Sekretarz Komitet Wojewódzki Szczecin PZPR 15-12-1948 31-12-1948 AAN CK 7202.
Kierownik Wydział Administracyjno-Samorządowy Komitet Centralny Warszawa PZPR 11-1949 3-05-1950 Informator o strukturze i obsadzie personalnej, red. K. Persaka s. 110.
Członek Komitet Centralny Warszawa PZPR 05-1950 03-1958 Ludzie Władzy 1944-1991, T. Mołdawa s. 373.
Członek Biuro Organizacyjne Komitet Centralny Warszawa PZPR 05-1950 03-1954 Ludzie Władzy 1944-1991, T. Mołdawa s. 373.
Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiał ewidencyjny (karta PZ - 26) Karta z Kartoteki Paszportowej MSW dotycząca W. Kłosiewicza z informacją, iż w dniu 30.05.1955 uzyskał paszport uprawniający go do wyjazdów do Finlandii, Bułgarii i Jugosławii.
Materiał ewidencyjny (karta PZ - 4) Karta z Kartoteki Paszportowej MSW dotycząca W. Kłosiewicza z informacją, iż w dniu 21.06.1963 uzyskał paszport uprawniający go do wyjazdów do Rumunii, ZSRR, a następnie do WKŚ.