Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-09-2022 12:57

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Bronisław
Nazwisko: Arciszewski
Miejsce urodzenia: SŁAWKI
Data urodzenia: 13-09-1913
Imię ojca: Witalis
Imię matki: Zofia
Znany/a też jako:
Bruno Arciszewski

Eduardo Garcia Pikon

Dodatkowe informacje:

W okresie 1927-1937 oraz 1.01.1940-21.07.1947 przebywał w Argentynie, gdzie był organizatorem m.in. Komitetu Słowiańskiego, Komitetu Niesienia Pomocy Polsce, Gazety Polskiej itd. W okresie 21.01.1937-9.02.1939 żołnierz Brygady Międzynarodowej Armii Republikańskiej w Hiszpanii (tłumacz-instruktor w Sztabie Generalnym w stopniu kapitana). W okresie 10.02.1939-1.01.1940 jeniec w obozie jenieckim St. Cyprienne i Gurs we Francji. ///
Wg wyciągu ze sprawozdania z zakończenia postępowania wyjaśniającego z 5.05.1962: "W wyniku postępowania wyjaśniającego zostało ustalone, że mjr Aricszewski Bronisław na przestrzeni lat 1958-1961 wwoził do kraju bez ujawnienia na kontroli celnej kilkanaście złotych monet (np. 20-dolarówkę, 20-frankówkę, funt angielski, pesosy meksykańskie i inne). (…) Ponadto mjr Ariciszewski Bronisław wiedział o tym, że inni kurierzy przewożą również do kraju złote monety i inne towary (…), a jednak mimo posiadanego dużego wpływu i autorytetu wśród kurierów, nie zrobił on nic lub bardzo niewiele by ten proceder przeciąć. Jednocześnie sam dawał zły przykład i co gorsze nie meldował o tych zjawiskach swoim przełożonym” (k. 96-97 akt osobowych). Za powyższe funkcjonariusz został ukarany uprzedzeniem o niepełnej przydatności do wojskowej służby zawodowej. Zwolniony z dniem 15.09.1962. ///
W okresie 1.01.1963-30.04.1970 praca poza pionem SB.
Przyjęty do MSW z dniem 1.09.1971.
W okresie 1.10.1971-31.12.1973 skierowany do dyspozycji dyrektora Departamentu I MSW (kurier dyplomatyczny w Wydziale Kurierskim i Kancelaryjnym Departamentu Łączności MSZ; wg charakterystyki z 31.01.1974 nie wykonywał tam zadań operacyjnych).



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, WYDZIAŁ III, SEKCJA III REFERENT - 26-09-1947
IPN BU 0154/89, IPN BU 2240/658/CD/1 11364/V, 9/90/31
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, SAMODZIELNY REFERAT FINANSOWY REFERENT - 03-10-1947
MBP WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU VII - 13-04-1948
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, SPECJALNA SEKCJA FINANSOWA REFERENT - 01-01-1951
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, WYDZIAŁ III, SEKCJA III-4 REFERENT - 18-07-1951
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII STARSZY REFERENT - 22-07-1954
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT I KIEROWNIK SEKCJI - 01-05-1955
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT I STARSZY OFICER OPERACYJNY - 01-04-1956
SzDepI WARSZAWA SZEŚCIOMIESIĘCZNY KURS OPERACYJNY SŁUCHACZ - 21-04-1956
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I STARSZY KURIER - 28-11-1956
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I STARSZY OFICER OPERACYJNY mjr 01-01-1957 15-09-1962
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT KADR, GRUPA REZERWOWA NA ETACIE INSPEKTORA - 01-09-1971
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT KADR, GRUPA REZERWOWA NA ETACIE INSPEKTORA - 10-02-1972
MSW WARSZAWA BRAK NA ETACIE STARSZEGO INSPEKTORA ppłk 01-01-1974 09-02-1974
.