Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-08-2019 14:36

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Edmund
Nazwisko: Pszczółkowski
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 25-10-1904
Imię ojca: Józef
Imię matki: Janina
Dodatkowe informacje:

Od 1927r. do 1930r. czł. OMTUR. Od 1931 r. do 1938 r. w KPP [m.in. w 1931r. sekr. KD Radom i KD Pruszków-Grodzisk] w latach 1936-1938 więzienie, od 1945 r. w PPR, od 15.12.1948 r. w PZPR.
W latach 1923-1928 urzędnik u notariusza w Warszawie, 1928-1930 lustrator w "Społem", 1931-1932 kierownik spółdzielni "Naprzód", 1932-1936 buchalter w Fabryce Kabli w Ożarowie, 1939-1941 buchalter w truście solnym we Lwowie, 1941-1943 w batalionach pracy w Czelabińsku, 1943-1945 w WP [płk].
Od 07.1944 r. do 04.1965 r. poseł do KRN, na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I-III kadencji.
Od 1948 r. do 1950 r. prezes Zarządu Centrali Rolniczych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
Od 03.1953 r. do 03.1954 r. członek Sekretariatu Biura Organizacyjnego KC PZPR (wedle materiału aktowego w tym czasie sekretarz KC PZPR).
Od 27.06.1963 r. do 14.09.1967 r. ambasador PRL w Moskwie.
Źródła: AAN X 2370; CK/VII-1231; IPN 0298/875, IPN BU 2347/11/CD/2; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Zastępca Członka Komitet Centralny Warszawa PZPR 12-1948 03-1953 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 413; Naczelne władze państwowe Polski Ludowej 1944-1979, T. Mołdawa, s. 224.
Zastępca Kierownika Wydział Rolny Komitet Centralny Warszawa PZPR 01-1950 09-1950 AAN X 2370; CK/VII-1231; PPR, PPS, PZPR, Struktura aparatu centralnego 1944-1980, oprac. W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, s. 71.
Kierownik Wydział Rolny Komitet Centralny Warszawa PZPR 09-1950 11-1952 AAN CK/VII-1231; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 413.
Członek Sekretariat Biura Organizacyjnego Komitet Centralny Warszawa PZPR 03-1953 03-1954 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 413.
Członek Komitet Centralny Warszawa PZPR 28-03-1953 11-1968 AAN CK/VII-1231; IPN BU 2347/11/CD/1; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 65, 68, 76, 80, 96.109.
Minister Ministerstwo Rolnictwa Warszawa 03-1954 03-1956 AAN X 2370; CK/VII-1231; IPN BU 2347/11/CD/1;
Przewodniczący Komitet do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego przy Radzie Ministrów Warszawa Brak 30-03-1956 13-11-1956 AAN CK/VII-1231; IPN BU 2347/11/CD/1; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 109, 112.
Kierownik Wydział Rolny Komitet Centralny Warszawa PZPR 01-03-1957 15-09-1963 AAN X 2370; CK/VII-1231.