Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Jerzy
Nazwisko: Sztachelski
Miejsce urodzenia: Puławy
Data urodzenia: 17-01-1911
Imię ojca: Jarosław
Imię matki: Zofia
Dodatkowe informacje:

Ukończył Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie, dr medycyny. W latach 30. młodzieżowy działacz komunistyczny. 1941-1943 lekarz w Armii Czerwonej. Od 1945 r. w PPR, nast. w PZPR.
02-08.1944 r. sekretarz generalny ZG Związku Patriotów Polskich w Mokwie. Od 08.1944 r. do 04.1945 r. wojewoda białostocki. Od 1944 r. do 1965 r. i od 1969 r. do 1972 r. poseł do KRN, Sejmu Ustawodawczego i Sejmu II-III i V kadencji.
Źródła: AAN, Biuro Spraw Kadrowych PZPR, sygn. 237/XXIII – 837; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 430.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Minister Ministerstwo Aprowizacji i Handlu Warszawa 07-04-1945 5-02-1947 AAN, Biuro Spraw Kadrowych PZPR, sygn. 237/XXIII – 837; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 180, 223.
Zastępca Członka KC Warszawa PPR 12-1945 12-1948 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 430.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Zdrowia Warszawa 03-1947 01-1951 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 211.
Członek KC Warszawa PZPR 21-12-1948 16-11-1968 AAN, Biuro Spraw Kadrowych PZPR, sygn. 237/XXIII – 837; PZPR, Zjazdy, plenarne posieedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 64, 81, 97, 110.
Członek Centralna Komisja Kontroli Partyjnej KC Warszawa PZPR 21-12-1948 1954 PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 73.
Minister Ministerstwo Zdrowia Warszawa 10-01-1951 13-11-1956 AAN, Biuro Spraw Kadrowych PZPR, sygn. 237/XXIII – 837; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 211.
Minister - Kierownik Urzędu Urząd do Spraw Wyznań Warszawa 13-11-1956 15-05-1961 AAN, Biuro Spraw Kadrowych PZPR, sygn. 237/XXIII – 837; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 231, 239.
Minister Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej Warszawa 18-05-1961 15-07-1968 AAN, Biuro Spraw Kadrowych PZPR, sygn. 237/XXIII – 837; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 211.