Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Marian Ksawery
Nazwisko: Rybicki
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 11-02-1915
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

Od 1945 r. w PPS, od 15.12.1948 r. w PZPR.
Od 10.1945 r. do 1947 r. radca prawny w Prezydium KRN.
Od 1947 r. do 1948 r. dyrektor Biura Prawnego Kancelarii Sejmu.
Od 05.1948 r. do 10.1948 r. kierownik Wydz. Szkoleniowego CKW PPS.
Od 10.1948 r. do 12.1948 r. sekretarz CKW PPS.
Od 1950 r. do 1952 r. szef Kancelarii Cywilnej Prezydenta Rzeczypospolitej i Kancelarii Rady Państwa.
Od 1952 r. do 1965 r. poseł na Sejm PRL I-III kadencji.
Źródła: AAN 237/XXIII-911; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 419.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Kierownik Wydział Samorządowo-Administracyjny KC Warszawa PZPR 15-12-1948 3-05-1949 AAN 237/XXIII-911; W. Janowski, A. Kochański, Informator o strukturze i obsadzie personalnej centralnego aparatu PZPR 1948–1990, red. K. Persak, W-wa 2000, s. 137.
Członek KC Warszawa PZPR 21-12-1948 16-11-1968 AAN 237/XXIII-911; PZPR. Cz. I, Zjazdy i plenarne posiedzenia KC od I do IX Zjazdu (porządek dzienny, źródła). Cz. II, Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze KW PZPR 21 XII 1948 – 31 XII 1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, W-wa 1983, s. 63, 75, 81, 96, 110.
Członek Biuro Organizacyjne KC Warszawa PZPR 21-12-1948 17-03-1954 PZPR. Cz. I, Zjazdy i plenarne posiedzenia KC od I do IX Zjazdu (porządek dzienny, źródła). Cz. II, Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze KW PZPR 21 XII 1948 – 31 XII 1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, W-wa 1983, s. 75.
I Sekretarz KW Kraków PZPR 04-06-1949 5-05-1950 AAN 237/XXIII-911; PZPR. Cz. I, Zjazdy i plenarne posiedzenia KC od I do IX Zjazdu (porządek dzienny, źródła). Cz. II, Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze KW PZPR 21 XII 1948 – 31 XII 1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, W-wa 1983, s. 309.
Sekretarz Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Warszawa 20-11-1952 27-04-1956 AAN 237/XXIII-911; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 171.
Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Prokuratura Generalna Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Warszawa 12-04-1956 02-1957 AAN 237/XXIII-911; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 242.
Minister Ministerstwo Sprawiedliwości Warszawa 27-02-1957 23-06-1965 AAN 237/XXIII-911;T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 209.