Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-06-2022 09:40

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Jan
Nazwisko: Walczuk
Miejsce urodzenia: KOZIA GÓRA
Data urodzenia: 16-12-1922
Imię ojca: Adam
Imię matki: Zofia
Dodatkowe informacje:

Członek PZPR od 1948 r., w PPR od 15.03.1945 r.
Członek ZWM (1946 – 1948).
W latach 1945 – 1948 był milicjantem: komendantem posterunku w Olchowcu (od 15.03.1945), pracownikiem KW MO w Lublinie (od 15.12.1945), pracownikiem KP MO w Radzyniu Podlaskim (od 01.02.1947).
Poza aparatem partyjnym zajmował następujące stanowiska kierownicze:
1) 1948 – 1951 przewodniczącego Powiatowej Rady Związków Zawodowych w Radzyniu Podlaskim,
2) 1951 – 1954 pełnomocnika Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji w Radzyniu Podlaskim,
3) 08.1954 – 1960 przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej (PPRN) w Hrubieszowie,
4) 01.01.1960 – 1963 przewodniczącego PPRN w Janowie Lubelskim,
5) 01.10.1963 – 1969 przewodniczącego PPRN w Radzyniu Podlaskim.
Wykształcenie: Zawodowe Studium Administracji przy UMCS (1968),
Przeszkolenie partyjne:
1) kurs 3-miesięczny, Wyższa Szkoła Partyjna w Lublinie (1952),
2) kurs 3-miesięczny, Wyższa Szkoła Partyjna w Moskwie (1974).
W latach 1951 – 1963 był kolejno członkiem KP PZPR w Radzyniu Podlaskim, Hrubieszowie i Janowie Lubelskim.
W części źródeł (niektóre ankiety) jako miejsce urodzenia podawany jest Olchowiec.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Egzekutywa Komitet Powiatowy Radzyń Podlaski PZPR 1952 AAN, KC PZPR, CK/VII-1606
Członek Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 1956 1961 AAN, KC PZPR, CK/VII-1606
Członek Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 1963 1969 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/2644
Członek Komitet Powiatowy Radzyń Podlaski PZPR 1963 1969 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/2644
Zastępca Członka Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 1969 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/2644
Członek Komitet Powiatowy Łuków PZPR 1969 1972 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/2644
I Sekretarz Komitet Powiatowy Łuków PZPR 01-04-1969 1972 AAN, KC PZPR, CK/VII-1606; ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/2644
I Sekretarz Komitet Powiatowy Biała Podlaska PZPR 29-03-1972 31-05-1975 AAN, KC PZPR, CK/VII-1606; ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/2644
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Biała Podlaska PZPR 06-1975 16-06-1981 APL O/R, KW PZPR Biała Podlaska, 1-4
Przewodniczący Wojewódzka Komisja Kontroli Partyjnej Biała Podlaska PZPR 01-06-1975 16-06-1981 AAN, KC PZPR, CK/VII-1606; ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/2644
.