Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Zbigniew Karol
Nazwisko: Szałajda
Miejsce urodzenia: Wilno
Data urodzenia: 11-05-1934
Imię ojca: Jan
Imię matki: Gizela
Dodatkowe informacje:

Od 20.04.1960 r. w PZPR. Magister inżynier mechanik - absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Śląskiej (23.06.1956r.). Następnie pracował w hutach: "Florian" w Świętochłowicach (1956-67), im. F. Dzierżyńskiego w Dąbrowie Górniczej (lata 1967-70), "Kościuszko" w Chorzowie (1970-74) jako dyrektor naczelny, "Katowice" (1974-1980) dyrektor naczelny.
W latach 1961 - 1967 członek egzekutywy OOP, egzekutywy Komitetu Zakładowego, plenum Komitetu Miejskiego w Świętochłowicach, brak bliższych danych. Następnie w okresie od 1968 do 1970 Przewodniczący Zespołu przy KM PZPR w Dąbrowie Górniczej, brak bliższych danych.
W okresie od 15.02.1989 do 31.01.1991r. Zastępca Stałego Przedstawiciela PRL w Radzie Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) w Moskwie, z tytułem ambasadora ad personam.
Źródło: Archiwum Rady Ministrów Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dalej: ARM 3137/409, s. 8, 10, 75, 76, 79, 80, 83



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Plenum Komitet Miejski Chorzów PZPR 1970 ARM 3137/409, s. 75.
Członek Egzekutywa Komitet Zakładowy Huty "Kościuszko" Chorzów PZPR 1970 ARM 3137/409, s. 75-76.
Członek Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 14-10-1976 8-12-1980 AP Kat, KW PZPR Kat, teczka osobowa, sygn. 3406.
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 13-01-1978 8-12-1980 AP Kat, KW PZPR Kat, teczka osobowa, sygn. 3406.
Minister Ministerstwo Hutnictwa Warszawa Brak 08-10-1980 3-07-1981 ARM 3137/409, s. 1-2, 25; Mołdawa T., Ludzie władzy 1944-1991, s. 190.
Minister Ministerstwo Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego Warszawa Brak 03-07-1981 9-10-1982 ARM 3137/409, s. 2-3, 25; Mołdawa T., Ludzie władzy 1944-1991, s. 190.
Wiceprezes Rada Ministrów Warszawa Brak 09-10-1982 14-10-1988 ARM 3137/409, s. 4, 6, 25; Mołdawa T., Ludzie władzy 1944-1991, s. 176.
Przewodniczący Komitet do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów Warszawa Brak 28-12-1984 19-09-1988 Mołdawa T., Ludzie władzy 1944-1991, s. 215.
Członek Komitet Centralny Warszawa PZPR 02-07-1986 01-1990 Polska Zjednoczona Partia Robotnicza Zjazdy, plenarne posiedzenia Komitetu Centralnego, władze naczelne I sekretarze Komitetów Wojewódzkich PZPR 1981-1986, oprac. J. Jakubowski, J. Szczeblewski, Warszawa 1986 , s. 73; Mołdawa T., Ludzie władzy 1944-91, s. 428.