Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Andrzej
Nazwisko: Giersz
Miejsce urodzenia: Będzin
Data urodzenia: 14-06-1924
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Wanda
Dodatkowe informacje:

Od 1945 w PPS, a od 1948 w PZPR;
1940-1945 robotnik w Zakładach Metalowych w Sosnowcu;
1945-1948 inspektor - Ubezpieczalnia Społeczna w Sosnowcu;
1945-1948 studia na WSE w Katowicach;
1948-1951 kier. działu w Centralnym Zarządzie Przemysłu Szklarskiego w Sosnowcu;
1951-1953 aspirant w IKKN przy KC PZPR;
1953-1960 dyr. departamentu w Min. Budownictwa i Min. Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych,
I 1960- I 1963 dyr. generalny w Min. Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Źródła: AAN X 966; AAN XI/1030, k. 54, T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 353.
;



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych Warszawa 01-1963 03-1964 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 182, 353.
Zastępca Kierownika Wydział Ekonomiczny KC Warszawa PZPR 10-03-1964 11-07-1964 AAN X 996; Informator o strukturze i obsadzie personalnej centralnego aparatu PZPR, red. K. Persak, s. 112.
Zastępca Kierownika Wydział Przemysłu Lekkiego, Handlu i Budownictwa KC Warszawa PZPR 11-07-1964 20-11-1967 AAN X 966; AAN XI/1030, k. 54; Informator o strukturze i obsadzie personalnej centralnego aparatu PZPR, red. K. Persak, s. 135.
Minister Ministerstwo Gospodarki Komunalnej Warszawa 21-11-1967 27-06-1969 AAN XI/1030, k. 53; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 185.
Minister Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych Warszawa 28-06-1969 22-12-1971 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 182.