Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-07-2021 08:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Mieczysław
Nazwisko: Duma
Miejsce urodzenia: Zielonka pow. Kraśnik
Data urodzenia: 03-08-1934
Imię ojca: Jan
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

Członek PZPR od 11.02.1957 r.
Należał do ZMP (1948 bądź 1949 r. – rozbieżność w źródłach do 1953 r. ), przewodniczący Koła ZMP w Zaklikowie i Kraśniku.
Poza aparatem partyjnym pracował jako:
-referent, instruktor oraz kierownik (Działu Skupu i Kontraktacji) w Powiatowym Związku GS ,,Samopomoc Chłopska” w Kraśniku (od 07.09.1953 do 31.01.1962 r.)
-kierownik Wydziału Przemysłu i Handlu przy PPRN w Kraśniku (od 01.02.1962 do 31.01.1963 r. bądź 15.02.1963 r.)
-prezes Powiatowego Związku Kółek Rolniczych (od 01.02.1963 bądź 16.02.1963 do 30.09.1965 r.)
Od 1965 r. był członkiem PPRN w Kraśniku, a w okresie 28.11.1969 (bądź 01.12.1969 – rozbieżność w źródłach) – 28.02.1972 przewodniczącym PPRN w Janowie Lubelskim.
Od 1969 r. studiował w Wyższej Szkole Rolniczej w Lublinie. W 1974 r. ukończył kurs szkoleniowo-kondycyjny dla kadry kierowniczej. W okresie 01.10.1981-30.09.1982 r. był słuchaczem WSNS.
Był członkiem Egzekutywy POP PZPR w PZGS ,,SCh” w Kraśniku a także Egzekutywy KP PZPR w Kraśniku i członkiem Komitetu Miejskiego PZPR w Kraśniku. Istnieje rozbieżność w źródłach dotycząca funkcji jaką sprawował (w latach 1961-1962) w KM PZPR w Kraśniku: oprócz sekretarza propagandy pojawia się także stanowisko I sekretarza. Zróżnicowanie w datacji dotyczy również okresu pełnienia funkcji sekretarza ds. organizacyjnych w KP PZPR w Hrubieszowie: data początkową może być także 23.09.1965 r., a końcową 27.11.1969 r. Z kolei zaś r. 1963 r. jest (wg źródeł) alternatywną cezurą rozpoczęcia przez M. Dumę członkowstwa w KP PZPR w Kraśniku



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
I Sekretarz Podstawowa Organizacja Partyjna - Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni ,,Samopomoc Chłopska" Kraśnik PZPR 1958 1961 ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/127.
Sekretarz Propagandy Komitet Miejski Kraśnik PZPR 1961 1962 ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/127.
Członek Egzekutywa Komiet Miejski Kraśnik PZPR 1961 1962 ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/127.
Członek Komitet Powiatowy Kraśnik PZPR 1964 1965 ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/127; ŁAD KW PZPR Chełm 1/395.
Członek Komitet Powiatowy Hrubieszów PZPR 1965 ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/127.
Członek Egzekutywa Komitet Powiatowy Hrubieszów PZPR 1965 1969 ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/127.
Sekretarz Ds. Organizacyjnych Komitet Powiatowy Hrubieszów PZPR 01-10-1965 30-11-1969 ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/127.
Członek Komitet Powiatowy Janów Lubelski PZPR 1969 ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/127.
Członek Egzekutywa Komitet Powiatowy Janów Lubelski PZPR 1972 1975 ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/127.
I Sekretarz Komitet Powiatowy Janów Lubelski PZPR 01-03-1972 31-05-1975 ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/127.
Członek Wojewódzka Komisja Rewizyjna Komitet Wojewódzki Biała Podlaska PZPR 1975 ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/127.
Kierownik Wydział Ogólny Komitet Wojewódzki Biała Podlaska PZPR 01-06-1975 30-09-1982 ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/127.
.