Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-02-2019 08:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Jan
Nazwisko: Kulpiński
Miejsce urodzenia: Chełmża
Data urodzenia: 27-12-1922
Imię ojca: Wincenty
Imię matki: Władysława
Dodatkowe informacje:

W PZPR od 28.04.1956 r., wykluczony w maju 1981 r. Magister inżynier górnik, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie ukończył w 1951 r. Po uciecze z robót przymusowych w Niemczech (1944 r.), we francuskiej partyzantce. Następnie w II Korpusie Polskim gdzie zdał maturę w polskim liceum mat.-fiz., oraz włoską maturę w Turynie (1945 r.). W 1945 r. I rok Politechniki w Turynie, II rok studiuje na Politechnice Londyńskiej w 1946 r. Do Polski wrócił w 1947 roku. W latach 1950-1968 pracował w kopalniach węgla: "Bobrek", "Rokitnica", "Ludwik", "Miechowice", "Mikulczyce", "Siemianowice", w kopalniach: "Miechowice" i "Siemianowice" jako dyrektor. Dyrektorem naczelnym Bytomskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego w Bytomiu, był w latach 1968-1974. Od 14.01.1978 r. przedstawiciel PRL w Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie, z tytułem Radcy-Ministra Pełnomocnego. Delegat na VII Zjazd PZPR.
Źródła: AP Kat, KW PZPR Kat, sygn. 301/I/40, k. 42; AAN KC PZPR Centralna Kartoteka CK XX/18689, s. 5, 7, 9, 61; Polska Zjednoczona Partia Robotnicza część I - Zjazdy i posiedzenia plenarne Komitetu Centralnego od I do IX Zjazdu (porządek dzienny, źródła). Część II Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze komitetów wojewódzkich PZPR 21 XII 1948 - 31 XII 1982. Opracowali W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, Warszawa 1983, dalej: PZPR, oprac. W. Ciempiel, 1983, s... T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 383.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Egzekutywa Komitet Zakładowy Kopalni Węgla Kamiennego "Miechowice" Miechowice PZPR 1966 1967 AAN KC PZPR CK XX/18689, s. 9.
Członek Egzekutywa Komitet Miejski Bytom PZPR 1969 01-1975 AAN KC PZPR CK XX/18689, s. 9.
Minister Ministerstwo Górnictwa i Energetyki Warszawa Brak 24-09-1974 25-03-1976 AAN KC PZPR CK XX/18689, s. 9; T.Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 186.
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 03-02-1975 13-01-1978 AP Kat, KW PZPR Kat, sygn. 301/I/47, k. 66; "Trybuna Robotnicza", nr 11 z 14.01.1978, s. 1.
Członek brak Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 03-02-1975 AP Kat, KW PZPR Kat, sygn. 301/I/47, k. 186.
Zastępca Członka Komitet Centralny Warszawa PZPR 12-12-1975 15-02-1980 PZPR, oprac. W. Ciempiel, 1983, s. 179.
Minister Ministerstwo Górnictwa Warszawa Brak 27-03-1976 31-03-1977 AAN KC PZPR CK XX/18689, s. 9; T.Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 186.