Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-12-2018 13:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Stefan
Nazwisko: Matuszewski
Miejsce urodzenia: Giżyn
Data urodzenia: 02-12-1905
Imię ojca: Józef
Imię matki: Antonina
Dodatkowe informacje:

Wedle materiau aktowego:
od 1931 do 1937 wikariusz i prefekt szół w parafiach: Kamieńczyk, Rembertów, Skierniewice, Warszawa, Wawer;
od 1937 w PPS, redaktor pisma partyjnego "Chłopska Prawda", do 09.1939 przewodniczący KD PPS - Targówek;
w 1939 ukończył ze stopniem magistra Wydział Teologiczny Uniwersytetu w Warszawie;
od 1939 do 1943 wykładał łacinę i grekę w Instytucie Madycznym w Donbasie;
od 1943 do 1944 w szeregach Wojska Polskiego - oficer I Armii;
w okresie 07.1944 - 01.1947 poseł do KRN, 10.1952 - 11.1956 poseł na Sejm PRL I kadencji;
w okresie 09-12.1944 zastępca Kierownika Resortu Informacji i Propagandy PKWN;
członek Rady Naczelnej PPS, w końcu 1948 przewodniczący Warszawskiego Komitetu Wojewódzkiego PPS;
od 1949 do 1952 pełnomocnik rządu do sprawy likwidacji analfabetyzmu;
od 1959 pracownik naukowy UW, prowadził prace badawcze i dydaktyczne w Instytucie Filozofii;
Źródła: AAN 237/XXIII-907; AAN t.osob. 8916; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Minister Ministerstwo Informacji i Propagandy Warszawa 31-12-1944 6-09-1946 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 190, 393.
Członek KC Warszawa PZPR 12-1948 03-1954 PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 62.
I Sekretarz WKW Warszawa PZPR 15-12-1948 11-05-1949 PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 331.
Zastępca Członka BP KC Warszawa PZPR 21-12-1948 16-03-1954 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 262, 392.
Sekretarz Komisja ds. Organizacji Masowych KC Warszawa PZPR 1949 1952 AAN 237/XXIII-907.
Kierownik Wydział Administracyjny KC Warszawa PZPR 04-02-1952 03-1954 AAN 237/XXIII-907.
Członek Rada Państwa RP Warszawa 20-11-1952 20-02-1957 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 171, 393.
Przewodniczący CKR KC Warszawa PZPR 17-03-1954 5-03-1958 AAN 237/XXIII-907; Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 87.
Członek CKR KC Warszawa PZPR 17-03-1954 03-1959 PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 87.