Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-12-2018 13:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Julian Jakub
Nazwisko: Konar
Miejsce urodzenia: WARSZAWA
Data urodzenia: 28-09-1920
Imię ojca: Józef
Imię matki: Felicja
Znany/a też jako:
Julian Kohn

Dodatkowe informacje:

W 1941 wstąpił do Armii Andersa, z którą udał się do Buzułuku, następnie do Saratowa, skąd został odesłany do kompanii i zażądał wraz z innymi towarzyszami zwolnienia i przekazania Armii Czerwonej. Po zwolnieniu z Armii Andersa pracował w kołchozie jako robotnik, następnie jako traktorzysta. W 1943 został przyjęty na Wydział Prawa ewakuowanego do Saratowa Uniwersytetu Leningradzkiego. W maju 1943 przerwał naukę w związku z wezwaniem przez ZPP do Moskwy i skierowaniem do formującej się I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki (brał udział w walkach pod Lenino). Następnie został skierowany do batalionu szturmowego, skąd w 1944 wyleciał do kraju jako dowódca grupy dywersyjnej. Po wykonaniu zleconych zadań w kraju oddał się do dyspozycji dowództwa AL (płk Loga-Sowiński) i KC PPR. W lipcu 1944 został skierowany rozkazem Sztabu Partyzanckiego w ZSRR do dyspozycji ministra Radkiewicza.
W okresie od 1.12.1952 do 20.10.1953 zdjęty z zajmowanego stanowiska i oddelegowany na kurs podstaw marksizmu-leninizmu przy Instytucie Kształcenia Kadry Naukowej. W dniu 1.12.1957 skierowany do Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
RBP LUBLIN SEKRETARIAT KIEROWNIK - 08-1944
IPN BU 0194/921 10790/V akta osobowe
RBP LUBLIN WYDZIAŁ WYWIADU KIEROWNIK SEKCJI - 28-12-1944
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ II SAMODZIELNY P.O. KIEROWNIKA - 04-04-1945
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ II SAMODZIELNY ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 21-06-1945
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ II NACZELNIK - 15-07-1946
MBP WARSZAWA GABINET MINISTRA INSPEKTOR - 15-07-1946
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT I ZASTĘPCA DYREKTORA - 01-02-1950
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT II ZASTĘPCA DYREKTORA - 01-01-1955
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II ZASTĘPCA DYREKTORA - 28-11-1956
MSW WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU KADR I SZKOLENIA płk 01-05-1957 01-12-1957