Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Wolański
Miejsce urodzenia: PIONOWICE
Data urodzenia: 10-01-1918
Imię ojca: Michał
Imię matki: Katarzyna
Dodatkowe informacje:

W okresie od 15.04.1941 do 12.1943 żołnierz Armii Czerwonej. Od 5.12.1943 do 5.02.1944 dowódca drużyny w Batalionie Szturmowym. Od grudnia 1943 do lutego 1944 kurs minerski. Od stycznia 1944 do marca 1944 kurs instruktorów (składaczy spadochronowych). Od lutego 1944 do maja 1944 kurs dowódców oddziałów przy Batalionie Szturmowym. Od kwietnia do września 1947 dowodził 2 Brygadą KBW w ramach operacji "Wisła" przeciwko UPA (IPN BU 0193/7558, k. 31). Z charakterystyki służbowej z dnia 27.07.1947 wynika, iż przyczynił się do rozbicia ugrupowań
"Bira" i "Hrynia". Nieugięty w pościgu za ugrupowaniami, dążył do jak najszybszego ich wyeliminowania. Brygada, którą kierował przeprowadziła ok. 260 operacji, w tym miała 8 spotkań z ugrupowaniami, w akcjach zabito 30 osób, ujęto 55, zdobyto 110 sztuk broni oraz zniszczono 192 bunkry (IPN BU 2174/5698, k. 32). W 1951 podczas służby na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu III MBP kierował rozpracowaniem i likwidacją ugrupowań "Huzara" i
"Roga" w województwie białostockim oraz delegowany był na kierownika grupy operacyjnej do województwa lubelskiego w celu likwidacji ugrupowania "Żelaznego". Od 14.12.1954 do 23.01.1956 komendant w KG MO w Warszawie.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
PSBS LUBLIN BRAK DANYCH ZASTĘPCA DOWÓDCY KOMPANII STRZELECKIEJ - 09-05-1944
IPN BU 0193/7558, IPN BU 2174/5698 8151/V, 1663/82/975 akta osobowe
PSBS LUBLIN WYDZIAŁ POLITYCZNO-WYCHOWAWCZY SZEF - 06-1944
WW JASTKÓW 1 BATALION OPERACYJNY ZASTĘPCA DOWÓDCY DS.POLITYCZNO-WYCHOWAWCZYCH - 09-11-1944
WW KIELCE 1 SAMODZIELNA BRYGADA ZASTĘPCA DOWÓDCY DS.POLITYCZNO-WYCHOWAWCZYCH - 02-1945
KBW PRUDNIK 15 SPECJALNY PUŁK ZASTĘPCA DOWÓDCY DS. POLITYCZNO-WYCHOWAWCZYCH - 21-06-1945
WBW WROCŁAW ZASTEPCA DOWÓDCY DS. POLITYCZNO-WYCHOWAWCZYCH - 09-10-1945
WBW WROCŁAW ZASTĘPCA DOWÓDCY DS. LINIOWYCH - 23-08-1946
WBW WROCŁAW DOWÓDCA - 10-10-1946
KBW WARSZAWA 4 BRYGADA P.O. DOWÓDCY - 01-01-1948
KBW WARSZAWA SZTAB SZEF - 01-09-1948
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT III ZASTĘPCA DYREKTORA - 01-09-1950
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT IX DYREKTOR - 15-01-1953
KG MO WARSZAWA KOMENDANT płk 22-10-1953 14-12-1954